Historia terenu

  • W roku jubileuszu miasta przypominamy historię starszą niż Miasto Świdnik. Pierwszy jacht wolnej polski powstał ... na Adampolu! Ta niezwykła historia Księcia Mestwina, upamiętnionego na muralu autorstwa Pawła Kasperka przy ul. Wojska Polskiego, opisana została przez nas tutaj:
    https://www.historia.swidnik.net/text-4283
    Wnuk jednego z budowniczych udostępnił nieznane wcześniej fotografie, przy okazji wspomnień dla portalu żeglarski.info.
    https://tiny.pl/cbrm4

  • Willa przy ul. Zielonej, w najstarszej dzielnicy dzisiejszego Świdnika, Adampolu. To jeden z pierwszych budynków mieszkalnych na tym terenie i już niestety jeden z ostatnich z przedwojennej zabudowy letniskowej. Dotychczas znaliśmy go z przedwojennych fotografii wklejonych do albumu kpt. Ogorzałka, pancerniaka z Lublina, który być może był tutaj letnikiem albo przyjeżdżał do któreś z panien z fotografii.
    Dzięki nowym właścicielom mieliśmy okazję podejść bliżej a nawet zajrzeć do środka. Serdecznie dziękujemy, a zwłaszcza za deklarację, że dom tutaj pozostanie i wypięknieje.

  • mieszkaniec Adampola od 1941 r.

    Dotarła do nas smutna wiadomość. Odszedł Stefan Kujawski, chodząca historia Adampola, lotniska, zakładu, nasz Przyjaciel, dzielący się chętnie wszystkim co zapamiętał. A pamięć miał bezbłędną, precyzyjną i niezawodną. Z pamięci narysował dla nas najpiękniejszą willę Adampola, Rozkosz, w której mieszkał do jej spalenia przez Niemców w czasie okupacji. Odręcznie spisał kilkaset stron swoich wspomnień, od samego dzieciństwa w podwarszawskich Ząbkach, skąd pochodził.

  • fotografie

    Zachęcamy do obejrzenia na naszym profilu https://www.facebook.com/swidnik.na.kartach.historii zdjęć Mełgwi z okresu II w.ś., które zostały nam udostępnione przez Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce i Pana Grzegorza, członka Świdnickiego Klubu Kolekcjonerów, który spotyka się raz w miesiącu w Bibliotece Świdnik. Dziękujemy!

Wybrane fotografie