Historia terenu

  • Willa przy ul. Zielonej, w najstarszej dzielnicy dzisiejszego Świdnika, Adampolu. To jeden z pierwszych budynków mieszkalnych na tym terenie i już niestety jeden z ostatnich z przedwojennej zabudowy letniskowej. Dotychczas znaliśmy go z przedwojennych fotografii wklejonych do albumu kpt. Ogorzałka, pancerniaka z Lublina, który być może był tutaj letnikiem albo przyjeżdżał do któreś z panien z fotografii.
    Dzięki nowym właścicielom mieliśmy okazję podejść bliżej a nawet zajrzeć do środka. Serdecznie dziękujemy, a zwłaszcza za deklarację, że dom tutaj pozostanie i wypięknieje.

  • mieszkaniec Adampola od 1941 r.

    Dotarła do nas smutna wiadomość. Odszedł Stefan Kujawski, chodząca historia Adampola, lotniska, zakładu, nasz Przyjaciel, dzielący się chętnie wszystkim co zapamiętał. A pamięć miał bezbłędną, precyzyjną i niezawodną. Z pamięci narysował dla nas najpiękniejszą willę Adampola, Rozkosz, w której mieszkał do jej spalenia przez Niemców w czasie okupacji. Odręcznie spisał kilkaset stron swoich wspomnień, od samego dzieciństwa w podwarszawskich Ząbkach, skąd pochodził.

  • fotografie

    Zachęcamy do obejrzenia na naszym profilu https://www.facebook.com/swidnik.na.kartach.historii zdjęć Mełgwi z okresu II w.ś., które zostały nam udostępnione przez Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce i Pana Grzegorza, członka Świdnickiego Klubu Kolekcjonerów, który spotyka się raz w miesiącu w Bibliotece Świdnik. Dziękujemy!

Wybrane fotografie