Historia terenu

  • mieszkaniec Adampola od 1941 r.

    Dotarła do nas smutna wiadomość. Odszedł Stefan Kujawski, chodząca historia Adampola, lotniska, zakładu, nasz Przyjaciel, dzielący się chętnie wszystkim co zapamiętał. A pamięć miał bezbłędną, precyzyjną i niezawodną. Z pamięci narysował dla nas najpiękniejszą willę Adampola, Rozkosz, w której mieszkał do jej spalenia przez Niemców w czasie okupacji. Odręcznie spisał kilkaset stron swoich wspomnień, od samego dzieciństwa w podwarszawskich Ząbkach, skąd pochodził.

  • fotografie

    Zachęcamy do obejrzenia na naszym profilu https://www.facebook.com/swidnik.na.kartach.historii zdjęć Mełgwi z okresu II w.ś., które zostały nam udostępnione przez Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce i Pana Grzegorza, członka Świdnickiego Klubu Kolekcjonerów, który spotyka się raz w miesiącu w Bibliotece Świdnik. Dziękujemy!

  • Ziemia Lubelska, 24 grudnia 1912 r.

    W odległości trzech mil od Lublina przy zbiegu traktów szosowych z Lublina do Chełma i Krasnegostawu, nad stawem utworzonym przez rzekę Giełczew, leży wśród wzgórz miasteczko Piaski — niegdyś jedno z głównych u nas ognisk arianizmu i protestantyzmu polskiego. Dlatego też i luterskimi nazwane zostały chociaż właściwszą by była nazwa “Piaski kalwińskie” z uwagi na to, że dotąd stoją pokaźne jeszcze ruiny kościoła kalwińskiego w którym nabożeństwa odprawiały się jeszcze w r. 1849, gdy tymczasem nabożeństwa luterskie trwały w Piaskach tylko do r. 1785, t. j. do wykończenia wybudowanego kościoła w Lublinie. Z piaseckiego też kościoła luterskiego pozostało tylko kawałek murowanej ściany i wśród zarośli pozapadane groby podkościelne.

Wybrane fotografie