Adampol i Krępiec

 • 26 maja, o godz. 18, przy pomniku w Lesie Krępieckim odprawiona została Msza św., a następnie nabożeństwo majowe, w intencji ludzi różnych narodów, zamordowanych w tym miejscu przez Niemców w latach 1940-44. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Kazimierzówki, Kalinówki, Krępca, Mełgwi i Świdnika.
  – Gromadzimy się w tym szczególnym miejscu od 9 lat, aby modlić się za osoby, które straciły życie podczas II wojny światowej – mówił ks. Józef Swatowski, proboszcz parafii pw. MB Częstochowskiej w Kazimierzówce. – Byli to więźniowie pobliskiego obozu na Majdanku, ale również mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy stali się świadkami okrutnych hitlerowskich zbrodni. Umierali w wielkiej bojaźni i cierpieniu. Tracono tu najmłodszych, którzy jeszcze na dobre nie rozpoczęli swojego życia, a także dorosłych pozbawiając ich szansy na zrealizowanie planów i zamierzeń. Ich grób jest w tym lesie, a drzewa to niemi świadkowie wydarzeń sprzed lat. Ludzie ludziom zgotowali ten los. Wielu hitlerowców tłumaczyło, że nie są winni, bo tylko wykonywali rozkazy. Jeśli jednak ktoś niszczy drugiego człowieka, jego zdrowie i życie, to żaden rozkaz tego nie usprawiedliwi.

 • Książę Mestwin w Adampolu

  Przed wojną Świdnik znany był jako cicha, spokojna miejscowość letniskowa. Sensację wzbudziła więc wiadomość, potwierdzona latem 1934 roku przez „Głos Lubelski”, o budowie jachtu na terenie posesji doktora Majewskiego: „w środku omal Polski, buduje się pierwszy polski statek, wyprodukowany wyłącznie polskimi rękami i wyłącznie z polskich materiałów. Z zadowoleniem stwierdzamy, że rzeczywiście Świdnikowi pod Lublinem przypadł zaszczyt, że jest siedzibą pierwszej stoczni polskiej”.

  Sprawcami zamieszania byli czterej studenci Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie:

 • 28 maja, o godz. 18.00, przy pomniku w Lesie Krępieckim odprawione zostały msza św. i nabożeństwo majowe, w intencji obywateli różnych narodowości, zamordowanych tam przez hitlerowców w latach 1940-44. Wzięli w niej udział mieszkańcy Kazimierzówki, Kalinówki, Krępca, Mełgwi i Świdnika.

 • Ziemia Lubelska. 8 września 1929

  Tradycyjna uroczystość Dożynek we wsi Krępiec pod Lublinem zorganizowana przez Okręgowy Związek Młodzieży Wiejskiej. Ziemia Lubelska. 8 września 1929 roku.

Wybrane fotografie