Teksty

  • Adampol i Krępiec

    Pośród drewnianych willi świdnickiego Adampola – bez wątpienia – najlepiej zachowana jest „Grażyna”, położona na największej działce tej dzielnicy, pomiędzy ulicami Kruczkowskiego a Racławicką.

  • Symbol zakładu zawiśnie w terminalu lotniska
    Uratowana „jedenastka Puławskiego”
    Wielu świdniczan, a szczególnie pracowników PZL-Świdnik, pamięta pomnik, który przez ponad 50 lat stał przed bramą wjazdową zakładu. Na wysokim, betonowym cokole ustawiona była makieta samolotu PZL P.11c, produkowanego przed II wojną światową w Polskich Zakładach Lotniczych. Autorem konstrukcji jest pilot Zygmunt Puławski. Pomnik zniknął sprzed wytwórni w połowie czerwca 2011 roku. Zrekonstruowaną makietę można będzie wkrótce obejrzeć w terminalu lotniska.

  • Świdnicki Lipiec i czasy Solidarności

    Lipcowe strajki nie rozwiązały wszystkich problemów. W WSK Świdnik, podobnie jak w większości zakładów pracy na Lubelszczyźnie trwała atmosfera rozdyskutowania. W kraju coraz szerzej rozlewała się fala strajkowa.

  • Jan Marian Czogała
    Świdnicki Lipiec i czasy Solidarności

    Lubelski Lipiec prawie nie zaistniał w społecznej świadomości. Lublin kojarzy się z Unią Lubelską, Manifestem PKWN, niektórym z KUL, ale nie Lipcem 80. roku. Lubelski Lipiec nie może być skazany na porażkę w batalii o pamięć z Polskim Sierpniem i z Gdańskiem. Pokojowe, osiągnięte drogą negocjacji, rozstrzygnięcia protestów na Lubelszczyźnie stało się inspiracją do rozpoczęcia lepiej zorganizowanego i dalej idącego strajku w Stoczni Gdańskiej, a następnie na całym Wybrzeżu.

  • Lotnicze bractwo świdniczan, po większej części, przeżyło w Wytwórni co najmniej 1/3 swego życia. Przeliczając ten czas na wymiar wkładu pracy, każdy z nas przepracował tu 100 tys. roboczogodzin, albo i więcej, bo nasz dzienny wymiar pracy często nie ograniczał się do 8 godzin i dni roboczych.

  • 21 lipiec 1944
    Okupacja i pierwsze lata po wojnie

    Grupa żołnierzy z mełgiewskiej placówki, w drodze na koncentrację, dokąd udawała się okrężną drogą, przez las pod Franciszkowem, natknęła się na niemiecki oddział maszerujący w kierunku Lublina. W wyniku starcia obie strony poniosły straty, przy czym Niemcy zmuszeni byli zmienić kierunek marszu i wycofać się na południe.

  • Lotnisko i szkoła pilotów, Okupacja i pierwsze lata po wojnie

    Kolejny duży sukces "Świdnika na kartach historii". Wczoraj, 3 marca 2010 r., udało się wygrać aukcję na niemieckim eBay-u. Przedmiotem licytacji był album fotograficzny opisany przez wystawcę jako "Lotnisko Bydgoszcz". Istotnie, część fotografii w albumie przedstawia Bydgoszcz. Natomiast wszystkie zdjęcia dotyczące lotniska pochodzą ze Świdnika! Fotografie pochodzą z okresu 1940-1941, a ich autorem był prawdopodobnie jeden z niemieckich lotników przebywających w tym okresie w Świdniku. Teraz z niecierpliwością czekamy na przesyłkę.

  • Okupacja i pierwsze lata po wojnie

    W lipcu 1944 roku lotnisko w Świdniku zostaje zajęte przez wkraczające wojska sowieckie. Wykorzystanie lotniska przez Sowietów jest jednak tematem bardzo mało znanym, o którym posiadamy wyłącznie szczątkowe informacje.

  • Adampol i Krępiec

    Pan Józef Kozioł w 1913 roku kupił ziemię, na której dziś stoi spora część Świdnika. Cały teren Świdnika, to był przed wojną Adampol, a jeszcze wcześniej Krępiec - rozpoczyna swoją opowieść pan Stefan Kozioł.

  • Kultura

    Już od dłuższego czasu - tak w bibliotece, jak i w jej filiach - oprócz spotkań literackich, wystaw tematycznych i szeroko zakrojonych działań edukacyjno- oświatowych systematycznie podejmowano się działalności kulturalno- wychowawczej, nie ograniczając jej wyłącznie do czytelników i stałych bywalców bibliotek.