Kultura

  • Wiele amatorskich zespołów instrumentalno-wokalnych działało lub działa na naszym terenie. Żaden z nich jednak nie zdobył tylu nagród i wyróżnień na festiwalach muzycznych co zespół „Ikersi" z Zakładowego Domu Kultury przy WSK w Świdniku.

  • W roku 1965, przy Zakładowym Domu Kultury WSK, miłośnik śpiewania Ziemowit Barczyk skrzyknął kilkunastu mężczyzn lubiących śpiewać i powołano zespół śpiewaczy - chór. Pierwszym instruktorem i dyrygentem został Henryk Maruszak, prezesem zespołu Czesław Wierucki.

  • Zaczęło się od "Sanoka 1970". W czasie Festiwalu Zespołów Muzyczno-Wokalnych Polski Południowej, debiutowała tam grupa instrumentalno-wokalna "Ikersi" z Zakładowego Domu Kultury WSK w Świdniku, otrzymując wyróżnienie oraz specjalną nagrodę za aranżację lubelskiej melodii ludowej "Deszczyk szumi".

  • Ten rok jest rokiem wielu jubileuszy. Wśród jubilatów jest też orkiestra dęta, znana szerzej jako Helicopters Brass Orchestra, która swoją działalność zainicjowała występem podczas pochodu pierwszomajowego ...70 lat temu!
    Z okazji jubileuszu orkiestry, z inicjatywy Świdnickiego Klubu Kolekcjonera, działającego przy bibliotece w Świdniku, Poczta Polska wydała kartę pocztową, którą można kupić w oddziałach pocztowych w Świdniku.

Wybrane fotografie