Ikersi

Zaczęło się od "Sanoka 1970". W czasie Festiwalu Zespołów Muzyczno-Wokalnych Polski Południowej, debiutowała tam grupa instrumentalno-wokalna "Ikersi" z Zakładowego Domu Kultury WSK w Świdniku, otrzymując wyróżnienie oraz specjalną nagrodę za aranżację lubelskiej melodii ludowej "Deszczyk szumi".

Potem na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Młodzieżowej w Krakowie "Ikersi" zdobywają III miejsce, nagrodę specjalną za najlepsze opracowanie muzyczne i wyróżnienie dla solistki zespołu Ewy Kasprzyk. Taki był początek.

Zespół nasz - mówi kierownik muzyczny Zbigniew Zastawny - gra muzykę instrumentalno wokalną inspirowaną polskim folklorem wzbogaconym o elementy współczesnego jazzu i bitu. W naszych aranżacjach dominują takie elementy jak polirytmia, polimetria, aleatoryka i improwizacja, co nadaje prezentowanym przez nas utworom charakterystyczne brzmienie. Zaś teksty piosenek to utwory wywodzące się z poezji ludowej oraz wiersze takich poetów, jak Baczyński, Broniewski, Tuwim.

W czasie ostatniego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymaliśmy nagrodę CRZZ za najlepsze wykonanie utworu muzyczno-wokalnego w koncercie debiutów. Była to piosenka "U myj mamy rodzonej". Zaraz po "Opolu" wystąpiliśmy w telewizji, a potem koncertowaliśmy w NRD z okazji święta narodowego tego kraju. Ostatnio w czasie IV Festwalu Pieśni Zaangażowanej w Katowicach zajeliśmy I miejsce prezentując "Westchnienie" K.K. Baczyńskiego z muzyką, którą skomponowałem wspólnie z Andrzejem Kowalskim oraz piosenkę ludową "Czerwone słoneczko". Rok ubiegły był więc dla nas udany.

IKERSI

Obecnie jesteśmy na etapie doskonalenia brzmienia, z czym wiąże się wprowadzenie do zespołu nowych instrumentów (np. obój) i rozszerzenia grona wokalistów. Od listopada 1972 roku współpracuje z nami - jako solista - aktor teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie - Andrzej Kowalski (wymieniony już wyżej kompozytor "Westchnienia"). W najbliższym czasie zespół weźmie udział w programie pt. "Miłość ludowej alkowy" realizowanym przez TV Katowice. Potem mamy w planach nagrania w warszawskim Studiu Rytm i w okresie wakacyjnym tournee po Rumunii.

Zespół występuje w składzie: Cezary Pasternak - pianino, Marek Kołodziejczyk - gitara basowa, Stanisław Dudzic - perkusja, Janusz Arnal - wokal i obój, Krystyna Łuczarska, Grażyna Łebko, Małgorzata Wożakowska i Andzej Kowalski - wokaliści.

Westchnienie

Śląsk śpiewa

(ms)
Sztandar Ludu z dnia 6 i 7 stycznia 1973r. NR 5(8870)