Świdnicki Lipiec i czasy Solidarności

  • Historia Radia Solidarność (VI)

    Dzisiaj, z perspektywy czasu, kiedy nikt z nas nie ogląda się trwożliwie za siebie, w każdym przechodniu upatrując funkcjonariusza SB, kiedy prasa „Solidarności” leży w każdym kiosku, a „Grota” bez lęku możemy wziąć do ręki nawet przy okazji robienia porannych zakupów w sklepie spożywczym, kiedy wolny głos dociera do nas codziennie z radia i telewizji, jednakże łatwo jest zapomnieć o trudach drogi, którą musieliśmy w tym celu przebyć. Jakże łatwo jest zapomnieć na przykład o robotniczych i studenckich strajkach z wiosny 1988 roku. A przecież atmosfera w całym kraju była wówczas naprawdę gorąca. Zanosiło się zresztą wtedy na strajk i w WSK. Również i w tym czasie nadawało do nas Radio Solidarność. Ścigane i namierzane przez Służbę Bezpieczeństwa ze szczególną zaciekłością w tych momentach, gdy tylko „coś się działo”, odzywało się jednak zawsze, kiedy tylko zachodziła taka potrzeba.

  • Za nami obchody 35. rocznicy Świdnickiego Lipca. Zachęcamy do obejrzenia, stworzonego specjalnie na tę okazję, reportażu Pauliny Niezbeckiej i Jakuba Boczkowskiego zatytułowanego „Pragnienie Wolności” (dostępny w zakładce Filmy). Bohaterowie dokumentu powracają do wydarzeń z lipca 1980 roku. Film został wyprodukowany przez Miejski Ośrodek Kultury.

  • 16 lipca przypada 98. rocznica urodzin ks. Jana Hryniewicza, budowniczego kościoła pw. NMP Matki Kościoła, pierwszego proboszcza parafii, kapelana świdnickiej Solidarności. Przypominamy Jego sylwetkę.

  • 8 lipca 1980 rok

    Około 8.30 robotnicy z 3 gniazda wydziału 320 stwierdzili, że w barze zakładowym są wyższe ceny niż poprzedniego dnia. Wywołało to dyskusje, przerwano pracę. Interwencja kierownika zmianowego była nieskuteczna. Robotnicy żądali rozmowy z dyrektorem. W godzinę później kierownik zmiany wrócił na wydział z informacją, że wkrótce przyjdzie przedstawiciel Dyrekcji.

Wybrane fotografie