Okupacja i pierwsze lata po wojnie

  • (…) Zespół „Troll” rozpoczął swą działalność w styczniu 1942 r. Pierwszą akcją było zniszczenie stacji radiowej lotniska Świdnik. Wykonał ją „Mangusto” wraz ze swoim dowódcą, zdając w ten sposób egzamin operatorski.

  • szkoła pilotów w czasie II w.ś.

    Na internetowej aukcji kupiliśmy kolejne zdjęcia historyczne.
    Według zamieszczonych na nich opisów, sfotografowano prace przy rozbudowie zaplecza w lesie za przedwojenną szkołą pilotów, wzdłuż baraków - koszar zajmowanych przez Horstkompanię E7/III
    Dzięki tej informacji udało się ustalić, że fotografie zrobiono prawdopodobnie wiosną 1941 r., przed rozpoczęciem operacji Barbarossa.
    "E" to oznaczenie "Kompanie im Einsatzfall" - czyli kompania zadaniowa
    Fliegerhorst-Kommandantur E 7/III przebywała na lotnisku w Świdniku od kwietnia do lipca 1941 r.

  • W nocy 20 listopada 2020 roku zmarł Kpt Andrzej Żubr.
    Andrzej Żubr urodził się w 1927 roku.
    Warszawiak, od 15 roku życia harcerz Szarych Szeregów - przyrzeczenie złożył 2 maja 1942 roku, w wigilię rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

  • Są takie historie, które na długo zapadają w pamięć. Jedną z nich jest opowieść Zdzisława Badio o jego pobycie w obozie na Majdanku. Trafił tam we wrześniu 1942 roku, w wieku 17 lat. Przez wiele lat nie potrafił mówić o swoich przeżyciach. Teraz, jako prezes lubelskiego oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, dzieli się nimi z młodymi ludźmi, by poznali i tę kartę II wojny światowej.
    – Zazdroszczę im, że mogą chodzić do nowoczesnych i świetnie wyposażonych szkół, że nie wiedzą, co to głód i strach – mówi Zdzisław Badio. – Mojemu pokoleniu wykreślono z życia 7 lat. Gdy wybuchła wojna, zamknięto szkoły, uczelnie. Po wojnie też nie od razu wszystko normalnie funkcjonowało. Dziś mówię więc młodym ludziom, że powinni doceniać to, co mają.

Wybrane fotografie