Okupacja i pierwsze lata po wojnie

 • (…) Zespół „Troll” rozpoczął swą działalność w styczniu 1942 r. Pierwszą akcją było zniszczenie stacji radiowej lotniska Świdnik. Wykonał ją „Mangusto” wraz ze swoim dowódcą, zdając w ten sposób egzamin operatorski.

 • Historia bliska

  W Głosie Świdnika pojawiła się nowa rubryka, zatytułowana Historia bliska, w której prezentujemy osoby, miejsca i wydarzenia związane z naszym miastem lub jego okolicami. Autorem artykułów jest Mirosław Król, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. Zachęcamy do lektury tych ciekawych historii, a na początek przedstawiamy materiał o nazistowskim obozie pracy w Trawnikach.

  Niemiecki obóz w Trawnikach
  Został zorganizowany po ataku Hitlera na Związek Radziecki, czyli po 22 czerwca 1941 r. O wyborze miejsca zdecydowały: istnienie budynków po byłej cukrowni oraz dobre połączenie kolejowe wraz z istniejącą bocznicą, a także możliwości rozbudowy obozu. Trawnicki łagier nie miał jednolitego charakteru. Był obozem przejściowym, specjalnym oraz obozem pracy. Początkowo kierowano tam jeńców radzieckich i komunistów. W 1942 r. umieszczano w Trawnikach osoby schwytane podczas akcji antypartyzanckiej Sonderzug Heinrich. W 1943 r. osadzono tu zakładników oraz kobiety z dziećmi, których mężowie uczestniczyli w ruchu oporu.

 • Wspomnienia Zygmunta Jabłońskiego

  7 października 1941 roku rozpoczęła się budowa obozu koncentracyjnego na Majdanku. W tym samym miesiącu deportowano tam pierwszych więźniów, jeńców sowieckich. W 74. rocznicę tych wydarzeń, o historii sprzed lat opowiada Zygmunt Jabłoński, były pracownik WSK PZL-Świdnik, członek Klubu Seniorów Lotnictwa, który jako dziecko, przez kilkanaście miesięcy, pracował w gospodarstwie rolnym należącym do obozu.

 • Pięćdziesiąt siedem lat temu (art. z 1996 roku-przyp. red.), pierwszego września 1939 roku o świcie, hitlerowskie Niemcy, bez wypowiedzenia wojny napadły na Polskę. Niemieckie wojska uderzyły nie tylko na linie obronne i obiekty militarne, lecz również na bezbronna ludność cywilną.

Wybrane fotografie