Adampol i Krępiec

  • 28 maja, o godz. 18.00, przy pomniku w Lesie Krępieckim odprawione zostały msza św. i nabożeństwo majowe, w intencji obywateli różnych narodowości, zamordowanych tam przez hitlerowców w latach 1940-44. Wzięli w niej udział mieszkańcy Kazimierzówki, Kalinówki, Krępca, Mełgwi i Świdnika.

  • Ziemia Lubelska. 8 września 1929

    Tradycyjna uroczystość Dożynek we wsi Krępiec pod Lublinem zorganizowana przez Okręgowy Związek Młodzieży Wiejskiej. Ziemia Lubelska. 8 września 1929 roku.

  • Letnisko Adampol

    Ciekawą wystawę przygotowała Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. Zainteresowani historią naszego miasta na pewno docenią „Pociąg do Świdnika”, czyli kilkunastoczęściową ekspozycję fotografii, ukazujących różne sfery życia lotniczego grodu, między innymi kulturę, oświatę, gospodarkę, sport, religię. W holu placówki można już oglądać „Narodziny parafii” oraz „Letnisko Adampol”.

  • Kiedy ją zbudowano, dokładnie nie wiadomo. Pierwszy zapis w księdze wieczystej pochodzi z 1907, a zdjęcie sprzed 1911 roku. Jej właścicielem był wówczas nieznany z imienia pan Grodzicki, posiadacz dóbr w Jakubowicach Murowanych oraz jego małżonka Maria. Willa nr 1 zwana też Bażantarnią stała we wsi Krępiec, w okolicy dzisiejszej ulicy Wiejskiej. Nie wiadomo czy nazwę wzięła od istniejącego do dzisiaj lasu Bażantarnia, czy też hodowano w obejściu gospodarskim bażanty i las przejął nazwę od willi. Świetność Bażantarni przypadła na dwudziestolecie międzywojenne. Po Grodzickich, kolejnymi właścicielami byli bogaci Żydzi lubelscy: Maria Kipman, Szajndla Frajtagowa oraz Herman i Brucha Zyserman, a tuż po wojnie ich córka Szajdla. Śmierć Zysermanów to kolejna tajemnica willi Bażantarnia. Oboje zmarli, w niewyjaśnionych okolicznościach, w 1942 roku. Można przypuszczać, że stali się ofiarami holocaustu. W każdym razie Szajndla odważyła się upomnieć się o spadek po rodzicach dopiero w 1946 roku.

Wybrane fotografie