Lotnisko i szkoła pilotów

  • Prastary Lublin przeżywał w niedzielę dnia 4 czerwca bieżącego roku (przyp. red. 1939) niecodzienne chwile. Oto uroczyste otwarcie po raz pierwszy zorganizowanych „Dni Lublina, Zamościa i Lubelszczyzny" uświetnił swoją obecnością Naczelny Wódz Marszałek Edward Śmigły Rydz, który przybył na oficjalne otwarcie i poświęcenie szkoły pilotów LOPP w Świdniku pod Lublinem, ufundowanej przez pracowników KKO z całej Polski.

  • Wspominając najważniejsze dla miasta wydarzenie, bez którego później nie byłoby zakładu, miasta, portu lotniczego, czyli powstanie Szkoły Pilotów LOPP, oficjalnie otwartej 4 czerwca 1939 r., zachęcamy do rozszerzenia wiedzy o historii miejsca. Publikacja w wersji papierowej do wypożyczenia w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świdniku, a w pdf dostępna tutaj:
    https://bibliotekaswidnik.pl/index.php/czytaj/nasze-publikacje/838-szkol...

  • Zapraszamy do zwiedzania sali świdnickich tradycji lotniczych, która znajduje się w Strefie Historii (II p. Galerii Venus), prowadzonej przez Miejski Ośrodek Kultury. Znajdują się w niej pamiątki lotnicze oraz modele i makiety przygotowane przez Klub Modelarski Taurus. W Strefie Historii można również obejrzeć wystawę "Lubelskie lotnictwo na kartach pocztowych". Na kolekcję składają się pocztówki poświęcone Świdnikowi, Lublinowi, Białej Podlaskiej i Dęblinowi oraz ludziom lotnictwa związanym z tymi miastami. Materiał filmowy z wernisażu dostępny jest w zakładce Filmy.

  • 4 czerwca przypada 75. rocznica otwarcia Cywilnej Szkoły Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, której nadano imię marszałka Śmigłego-Rydza.

Wybrane fotografie