Kultura

  • Wiele amatorskich zespołów instrumentalno-wokalnych działało lub działa na naszym terenie. Żaden z nich jednak nie zdobył tylu nagród i wyróżnień na festiwalach muzycznych co zespół „Ikersi" z Zakładowego Domu Kultury przy WSK w Świdniku.

  • W roku 1965, przy Zakładowym Domu Kultury WSK, miłośnik śpiewania Ziemowit Barczyk skrzyknął kilkunastu mężczyzn lubiących śpiewać i powołano zespół śpiewaczy - chór. Pierwszym instruktorem i dyrygentem został Henryk Maruszak, prezesem zespołu Czesław Wierucki.

  • Zaczęło się od "Sanoka 1970". W czasie Festiwalu Zespołów Muzyczno-Wokalnych Polski Południowej, debiutowała tam grupa instrumentalno-wokalna "Ikersi" z Zakładowego Domu Kultury WSK w Świdniku, otrzymując wyróżnienie oraz specjalną nagrodę za aranżację lubelskiej melodii ludowej "Deszczyk szumi".

  • 45-lecie PSM I st. im. Rodziny Wiłkomirskich

    Mijający rok jest wyjątkowy dla Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich. Placówka obchodzi bowiem 45-lecie działalności. To dla niej ważny czas podsumowań i snucia planów na kolejne lata. Przypominamy, jak to się wszystko zaczęło.

    Najpierw było ognisko
    Początki Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich sięgają 1955 roku. Wówczas, przy nieistniejącym już Zakładowym Domu Kultury Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik, powstało Społeczne Ognisko Muzyczne. Lata świetności przyszły, kiedy ognisko trafiło „pod skrzydła” Teofila Nowosada. Zaczęło wówczas realizować program nauczania szkoły muzycznej. Uczniowie dużo koncertowali. Grali w Warszawie, Krynicy, Muszynie, Łodzi, Nałęczowie i Zamościu. Nagrywali w Lubelskiej Rozgłośni oraz występowali w Filharmonii Lubelskiej, w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Ognisk Muzycznych. Prężnie rozwijały się zespoły: akordeonowy pod kierownictwem Henryka Maruszaka, wokalno-instrumentalny, którym opiekował się T. Nowosad, rytmiczny z Zuzanną Kapyś na czele oraz chór, prowadzony przez Wieczysławę Przybyś. Bardzo dobra była też klasa fortepianowa, którą w tym czasie prowadziły Maria Sypińska, Małgorzata Kiszczak, Zuzanna Kapyś, Irena Wawrzyszak i Eulalia Mielniczuk.

Wybrane fotografie