Prodan Adam, kpt. pil.

Kpt. pil. Adam Prodan, oficer lotnictwa, ur. 24 kwietnia 1897 r. w Czerniowcach (obecnie Ukraina). Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. jako oficer 2. Pułku Piechoty Legionów. Po zakończeniu działań wojennych zgłosił się na kurs pilotażu i w 1925 r. został przeniesiony do korpusu oficerów lotnictwa w stopniu porucznika. Przydzielony do 1. Pułku Lotniczego w Warszawie, pełnił funkcję szefa pilotów w nowo formowanej 14. eskadrze niszczycielskiej.

Z uwagi na wiek przeniesiony został do szkolnictwa i był komendantem Przysposobienia Wojskowego Lotniczego w Świdniku prawdopodobnie od 1937 r. We wrześniu 1939 r., po ewakuacji do Rumunii, dowodził grupą lotników przeznaczonych do ewakuacji do Francji. We Francji bez przydziału. Po przedostaniu się do Anglii, jako pilot skierowany został do 10 AOS w Dumfries w Szkocji.

W swojej książce „Bomby poszły” (s. 58) wychowanek Prodana, Henryk Kwiatkowski, wspominał: „Chciałem przelecieć nad miejscowością Dumfries, w której znajdowała się szkoła nawigatorów, a w niej wielu Polaków. Między innymi przebywał tam mój komendant ze Świdnika kapitan Prodan, który jak inni piloci woził nawigatorów na samolotach dwusilnikowych typu Anson i Botha. Właściwie mogę powiedzieć, że znaliśmy się dobrze, gdyż oni latali w dzień i w nocy na różne zadania nawigacyjne i często spotykaliśmy się w powietrzu. Szkoła w Dumfries stała na bardzo wysokim poziomie, a jej absolwenci kierowani byli do załóg bombowych.”

Adam Prodan zmarł 24 stycznia 1942 r. śmiercią naturalną. Pochowany został na cmentarzu rzymsko-katolickim św. Andrzeja w Dumfries, w grupie grobów wojennych (sekcja A, grób nr 244). Za udział w wojnie polsko-sowieckiej odznaczony był dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Niepodległości.

Kpt. pil. Adam Prodan na fotografiach:

Teksty:
Otwarcie pierwszego kursu pilotażu