Zimowe zmagania pilotów

W środę, 22 lutego 2006 roku, na lotnisku w Świdniku odbyły się Zimowe Zawody Samolotowe. Przez 5 dni konkurowali ze sobą najlepsi polscy piloci, mistrzowie Europy i świata, którzy wyspecjalizowali się w zimowej rywalizacji. Wyznaczoną trasę w granicach 150 kilometrów, należało pokonać w określonym czasie i na określonej wysokości, przy tolerancji czasowej, która wynosiła 2 sekundy. Pilot i nawigator, posługując się mapą, musieli precyzyjnie określić znak na ziemi (cel). Pokrywający ziemię śnieg utrudniał zadanie. Kierownikiem 40. Zimowych Zawodów Samolotowych był dyrektor Aeroklubu Świdnickiego Krzysztof Janusz.

***

Zakończenie 40. Lubelskich Zimowych Zawodów Samolotowych odbyło się w Urzędzie Miasta. Przybyłych na uroczystość przywitał Krzysztof Marjasiewicz, prezes zarządu Aeroklubu Świdnik. Marsz Lotników wykonała Helicopters Brass Orchestra, pod dyrekcją Henryka Maruszaka.
Pierwsze miejsce wywalczyła załoga krakowskiego aeroklubu – pilot Michał Wieczorek i nawigator Katarzyna Dunin-Majewska, zdobywając 1766 punktów. Drugą lokatę zajęła załoga z Częstochowy – pilot Michał Osowski i nawigator Tomasz Michalski, a trzecią zespół z Opola: pilot Krzysztof Skrętowicz i nawigator Piotr Kopeć. Reprezentacja świdnickiego aeroklubu: pilot Waldemar Jaworski i nawigator Tadeusz Telkowski, wywalczyła czwarte miejsce.

Podczas uroczystości wręczono szereg wyróżnień. Najmłodsza załoga zawodów – Paweł Strokowski i Igor Świtakowski, z najmłodszego aeroklubu w Chełmie, otrzymali Skrzydlatego Ikara. Nagrodę Fair Play przyznano załodze z Gliwic, Wojciechowi Gola i Wojciechowi Szyszce.

Po raz pierwszy wręczono Laur Skrzydlatego Wapniaka, którym uhonorowano Waldemara Jaworskiego i Tadeusza Telkowskiego, najstarszą załogę zawodów, która łącznie liczyła sobie 101 lat. Tadeusz Chwałczyk, uzasadniając przyznanie nagrody, powiedział: - Rada Starych Gawronów przy Klubie Seniorów Lotnictwa, doceniając samozaparcie załogi, która mimo nadwagi wieku, przewidywanego dla samolotu PZL 101 Gawron, mając razem 101 lat, dzielnie walczyła w zawodach. Wyróżnienie to obliguje do wypełnienia deklaracji Klubu Seniorów Lotnictwa.

Dyplomy uznania i wyróżnienia otrzymali również modelarze. Nagrodę specjalną otrzymał 10-letni Patryk Sadowski, najmłodszy modelarz ze Świdnika.

Zwycięzcy zawodów: Michał Wieczorek i Katarzyna Dunin, nie ukrywali wzruszenia. To ich pierwsze wspólne zawody. Michał, kontynuuje rodzinne tradycje lotnicze, jego ojciec jest znanym pilotem sportowym, podobnie jak dwaj wujkowie. Z lotnictwem związany jest od 9 lat. Katarzyna, którą do zawodów przygotowywał Michał, zapewnia, że nie było trudno, bo z Michałem łatwo się wygrywa.

Przebieg i zawody dobrze ocenia Krzysztof Janusz, dyrektor Aeroklubu Świdnickiego: - Jestem zadowolony z zawodów. Rozegrano dwie konkurencje: latanie precyzyjne i rajdową. Dopisała nam pogoda, co zapewniło dobrą widoczność i ułatwiło zadanie. Dla mnie, organizatora zawodów, w których startowało 17 załóg, najważniejszą sprawą było dobre i sprawne ich przeprowadzenie. Jestem zadowolony, wszystko szczęśliwie się zakończyło, nie było nieprzewidzianych utrudnień. Mam nadzieję, że wszyscy wyjechali ze Świdnika zadowoleni. Chcę jeszcze raz podziękować zawodnikom, sędziom i wszystkim, którzy pomagali w sprawnym przebiegu zawodów, oraz sponsorom, a szczególnie PZL-Świdnik. Bez ich pomocy zorganizowanie Lubelskich Zimowych Zawodów Samolotowych nie byłoby możliwe.

iw

Głos Świdnika nr 7,9/2006
12.02. – 3.03.2006

***

Po raz pierwszy zawody, pod nazwą Lubelsko-Podlaskie Zimowe Zawody Lotnicze, zorganizowane były w 1931 roku, w Lublinie. Z lotniska Zakładów Mechanicznych „E. Plage i T. Laśkiewicz” (dziś osiedle Bronowice) wystartowało 9 samolotów z pięciu aeroklubów. W połowie lutego 1939 roku odbyły się po raz pierwszy w Świdniku, na nowym lotnisku szkoły pilotażu LOPP. Udział wzięło 19 załóg, w tym Tadeusz Góra, który z Wacławem Mackiewiczem stanowili załogę Aeroklubu Wileńskiego. Po wojnie rozegrano je dopiero w 1963 roku, również w Świdniku, pod nazwą Lubelskie Zimowe Zawody samolotowe. W latach 1983–1989 przejściowo wrócono do pierwotnej nazwy: Lubelsko-Podlaskie Zimowe Zawody Samolotowe. Po pięcioletniej przerwie, spowodowanej brakiem środków finansowych, zostały wznowione w 1995 roku na lotnisku w Radawcu. Organizowano je na przemian z Aeroklubem Świdnik.

Głos Świdnika nr 7,9/2006
12.02. – 3.03.2006