Historia PEGIMEKU w odcinkach (III)

Lata dziewięćdziesiąte – prywatyzacja i skok w nowoczesność

Początek lat osiemdziesiątych, to funkcjonowanie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w strukturze wielozakładowej kierowanej przez Zdzisława Smolińskiego – dyrektora naczelnego, Wiesława Sobkę – dyrektora technicznego i Szymona Arasimowicza – dyrektora do spraw mieszkaniowych. W tym okresie w związku z prężną rozbudową miasta Świdnika pojawiły się problemy z dostawą odpowiedniej ilości wody oraz odprowadzeniem ścieków. W roku 1989 oddano do użytku nowe ujęcie wody dla Świdnika, znajdujące się na terenie gminy Mełgiew. Rozwiązało ono problem ilości i jakości wody na wiele lat, a w roku 1991 oddano do eksploatacji kolektor sanitarny odprowadzający ścieki ze Świdnika do lubelskiej oczyszczalni Hajdów.

Zmiany ustrojowe zachodzące w Polsce po 1990 r. oraz złożoność problematyki związanej z wchodzeniem przedsiębiorstw komunalnych w nowe uwarunkowania działalności, podyktowane wymaganiami gospodarki rynkowej, zmusiły przedsiębiorstwo do wyboru nowej formy organizacyjno- prawnej. Kierowane w okresie od 1.08.1990 do 31.12.1991 przez dyrektora Mariana Mazurkiewicza Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej rozpoczęło przygotowania do zmian organizacyjnych. 18 czerwca 1991 roku dyrekcja przedsiębiorstwa w piśmie skierowanym do burmistrza Świdnika wystąpiła z wnioskiem o rozpoczęcie procesu komercjalizacji przedsiębiorstwa. Rada Miejska Świdnik w dniu 20 czerwca powołała komisję ds. przekształcenia przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę gminy. Efektem tej pracy była uchwała nr XVII/167/91 Rady Miejskiej w Świdniku zobowiązująca Zarząd Miasta do podjęcia prac przekształcających Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Świdniku w jednoosobową spółkę gminy z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z dniem 1 stycznia 1992 roku dyrektorem przedsiębiorstwa został Mariusz Gawełda i pod jego kierownictwem zakończono przygotowania do przekształcenia. Rada Miejska w Świdniku uchwałą nr XXVIII/228/92 z dnia 08.06.1992 r. przekształciła Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Świdniku w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jednym udziałowcem jest Gmina Miejska Świdnik. Na podstawie tej uchwały Zarząd Miasta spisał przed notariuszem umowę spółki w dniu 12 czerwca 1992 roku i ta data jest uważana za początek funkcjonowania Przedsiębiorstwa Komunalnego „PEGIMEK” sp. z o.o. Powołano zarząd spółki w składzie Mariusz Gawełda – prezes i Wiesław Sobka – zastępca prezesa. W nowej strukturze organizacyjnej i w oparciu o Kodeks Handlowy przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność od 1 stycznia 1993 roku. Na drugą kadencję zarządu spółki w dniu 28.04.1995 roku zostali powołani Adam Bogacz – prezes i Krzysztof Krzyżanowski – zastępca prezesa.

Dalsze zmiany strukturalne nastąpiły od 1 lipca 1995 roku, kiedy to w wyniku przegrania przetargu na utrzymanie i konserwację zieleni miejskiej zaprzestał działać Zakład Zieleni.

W dniu 1 sierpnia 1995 roku, w wyniku wejścia przez Gminę Miejską Świdnik do spółki z firmą Rethmann i przejęcia części sprzętu i pracowników zaprzestał działać Zakład Oczyszczania, zajmujący się m.in. wywozem odpadów komunalnych.

W wyniku wygrania przetargu na letnie i zimowe utrzymanie ulic i placów oraz w związku z reorganizacją Zakładu Administracji Domów Mieszkalnych utworzono w styczniu 1996 roku Zakład Usług Porządkowych.

Równiej w wyniku przetargu „PEGIMEKOWI” powierzono prowadzenie remontów cząstkowych nawierzchni ulic i chodników w Świdniku, dlatego też powołano od maja 1996 roku sekcję robót drogowych.

BoKa

Tekst zaczerpnięty z jubileuszowego wydawnictwa przygotowanego na 30 – lecie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Świdniku.

Głos Świdnika nr 33/1996