Historia PEGIMEKU w odcinkach (II)

Wyodrębnione w 1961 r. przedsiębiorstwa: Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej łączyła tak zwana unia personalna, polegająca na kierowaniu obydwoma przedsiębiorstwami przez jedną wspólną dyrekcję. W takiej formie organizacyjnej przedsiębiorstwa prowadziły działalność około roku, po czym rozpoczęły działalność prowadzoną całkowicie na odrębnym rozrachunku. Dyrektorami przedsiębiorstwa kolejno byli: Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych – PIOTR DYBUS, KAZIMIERZ NOWAK, ZDZISŁAW PIETROŃ, STANISŁAW MOZGWA, KORNELIUSZ ŁUCIUK, Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej – JÓZEF SYNÓWKA, JÓZEF GÓRAL, JÓZEF NIEŚCIORUK.

Na podstawie uchwały nr 128/73 Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Lublinie w dniu 12 września 1973 r. na bazie dotychczasowego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Świdniku powołano Powiatowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, którego dyrektorem pozostał inż. JÓZEF NIEŚCIORUK.

Zakres działania przedsiębiorstwa obejmował cały teren byłego powiatu lubelskiego, a z dniem 1 stycznia 1974 roku przedsiębiorstwo przejęło działalność dotychczasowych zakładów gospodarki komunalnej i mieszkaniowe w Łęcznej, Piaskach, Milejowie, Trawnikach i Głusku, przejmując również w posiadanie nieruchomości i pozostały majątek tych zakładów. Przedsiębiorstwo podlegało Wojewódzkiemu Zrzeszeniu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Lublinie, któremu podlegał bezpośredni nadzór nad jego pracą z jednoczesnym podporządkowaniem pod Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Lublinie.

W latach 1974 – 1975 następuje dalsza reorganizacja organów administracji państwowej, a w związku z likwidacją powiatów następowała równolegle reorganizacja przedsiębiorstw komunalnych. Na podstawie zarządzenia nr 226 z dnia 27 listopada 1974 roku wojewoda lubelski z dniem 1 stycznia 1975 roku wprowadził szereg zmian organizacyjnych jednostek gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w byłych powiatach: chełmskim, lubelskim, kraśnickim i zamojskim i włączył między innymi do Powiatowego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Świdniku Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Świdniku z jednoczesnym rozszerzeniem przedmiotu działania połączonych przedsiębiorstw o sprawy gospodarki mieszkaniowej na terenie miasta i gmin: Łęczna, Piaski, Milejów, Trawniki, Puchaczów, Ludwin, Spiczyn, Jastków, Mełgiew, Rybczewice, Fajsławice, Wólka Lubelska.

Dyrektorem przedsiębiorstwa pozostał dalej inż. JÓZEF NIEŚCIORUK. Zgodnie ze statutem przedmiotem działania przedsiębiorstwa było prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej a w szczególności :
- wykorzystanie zadań zleconych przez rady narodowe w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej,
- eksploatacja i utrzymanie we właściwym stanie technicznym urządzeń komunalnych
- eksploatacja i remonty budynków mieszkalnych
- świadczenie usług dla jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ludności w zakresie zaopatrzenia w wodę, oczyszczania miasta, utrzymania zieleni miejskiej i remontów budynków.

Z dniem 1 lipca 1975 roku następuje w oparciu o zarządzenie nr 43 wojewody lubelskiego kolejna reorganizacja przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej województwa lubelskiego. Przedsiębiorstwo otrzymuje nazwę PRZEDSIĘBIORSTWO GOSPODARKI KOMUNALNEJ I MIESZKANIOWEJ w Świdniku.

Decyzją wojewody lubelskiego w związku z rozwojem lubelsko-chełmskiego zagłębia węglowego, a w związku z tym, rozwojem miasta Łęczna, w 1978 roku wyodrębniono z przedsiębiorstwa w Świdniku Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z siedzibą w Łęcznej dołączając gminy Puchaczów, Spiczyn, Ludwin, Milejów. Pozostałe gminy w dalszym ciągu obsługiwało PGKiM w Świdniku. Od lutego 1979 roku na stanowisko dyrektora naczelnego został powołany mgr ZDZISŁAW SMOLIŃSKI.

Tekst zaczerpnięty z jubileuszowego wydawnictwa przygotowanego na 30-lecie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Świdniku.

Głos Świdnika nr 32/1996