Historia PEGIMEKU w odcinkach (I)

Najpierw był Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych

Miasto Świdnik powstało w wyniku budowy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego – nowego wielkiego zakładu przemysłu lotniczego wzniesionego od podstaw w okresie planu 6-letniego. Już w 1949 roku przystąpiono do budowy zakładu i przyfabrycznego osiedla. Wprawdzie dziś archaicznie brzmi treść pisma ówczesnego ministra przemysłu i handlu z sierpnia 1949 roku skierowanego do Rady Gminnej wsi Mełgiew „Należy wykopać 2 ha kartofli i wykarczować pobliski las należący do miejscowych rolników, gdyż tereny te są niezbędne do zbudowania robotniczego”, ale był to przecież akt erekcyjny Świdnika jako miasta, który usankcjonował dopiero dekret Rady Państwa z 1954 roku nadający Świdnikowi prawa miejskie.

Osiedle rosło bardzo szybko, stopniowo z typu barankowego przekształcało się w murowane wieloblokowe miasto z elementami infrastruktury technicznej. Systematycznie przybywało i przybywa w dalszym ciągu nowych ulic, domów, sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, sieci energetycznej, ciepłowniczej, sieci handlowej i usługowej oraz innych czynników niezbędnych do życia organizmu miejskiego. Dynamiczny rozwój miasta spowodował konieczność ujęcia w ramy organizacyjne powołania nowego przedsiębiorstwa, które miałoby się zająć eksploatacją infrastruktury miejskiej i utrzymaniem substancji mieszkaniowej, problemami remontów i konserwacji urządzeń. Rosło zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi a przede wszystkim zaopatrzenia w wodę, remontów i utrzymania zieleni. W oparciu o te potrzeby na podstawie uchwały Miejskiej Rady Narodowej w Świdniku, podjętej 17 września 1956 roku za zgodą Ministra Gospodarki Komunalnej, Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Świdniku swoim zarządzaniem powołało przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą MIEJSKI ZARZĄD BUDYNKÓW MIESZKALNYCH w Świdniku. Przedsiębiorstwo rozpoczęła działalność już w dniu 1 października 1956 r., którego siedzibą był Świdnik, a zasięg działalności obejmował miasto Świdnik i wieś Franciszków. Prowadziło ono działalność w zakresie :
- bieżącego zarządu budynkami mieszkalnymi,
- prowadzenia konserwacji i napraw bieżących oraz remontów kapitalnych budynków, utrzymania i konserwacji naziemnej i podziemnej infrastruktury komunalnej w sąsiedztwie administrowanych budynków.

Na stanowisku dyrektora przedsiębiorstwa powołano obywatela HENRYKA SZYMAŃSKIEGO, a następnie JERZEGO SANKOWSKIEGO. W wyniku dalszej rozbudowy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w latach w 1956 – 1961 nastąpił szybki, równoległy rozwój miasta, w tym również niezbędnych do jego funkcjonowania urządzeń komunalnych.

Mając na uwadze rosnące potrzeby zabezpieczenia podstawowych spraw mieszkańców w dziedzinie usług komunalnych, tj. zabezpieczenia dostawy wody i odprowadzania ścieków, wywozu i neutralizacji nieczystości stałych i płynnych oraz terenów zielonych, Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Świdniku uchwałą nr 1/57 wystąpiło do Ministra Gospodarki Komunalnej o wyrażenie zgody na przemianowanie z dniem 1 stycznia 1957 roku Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych na wielobranżowe Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Świdniku.

W związku z powyższym zadania polegające na zaopatrzeniu ludności w wodę, utrzymaniu czystości i dróg oraz oświetleniu ulic zleconego nowo powstałemu przedsiębiorstwu. W styczniu 1961 roku nastąpiła dalsza reorganizacja przedsiębiorstwa i na podstawie uchwały nr 6/61 Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Świdniku powołało dwa odrębnie działające przedsiębiorstwa, a mianowicie: MIEJSKI ZARZĄD BUDYNKÓW MIESZKALNYCH i MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO GOSPODARKI KOMUNALNEJ. Powyższy podział miał na celu zapewnienie dalszej poprawy stanu utrzymania zasobów mieszkaniowych i budynków na terenie miasta, pozostając w administracji Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Świdniku.

Tekst zaczerpnięty z jubileuszowego wydawnictwa przygotowanego na 30-lecie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Świdniku.

Głos Świdnika nr 31/1996