75. rocznica otwarcia LOPP

4 czerwca przypada 75. rocznica otwarcia Cywilnej Szkoły Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, której nadano imię marszałka Śmigłego-Rydza.
W zakładce "Filmy" zamieściliśmy wspomnienia Johna Benetta, który Cywilną Szkołę Pilotów LOPP ukończył tuż przed wybuchem II wojny światowej. W czasie wojny Jan Książczyk, bo takie jest jego prawdziwe nazwisko, przedostał się do Francji, gdzie wstąpił w szeregi Wojska Polskiego. Po kapitulacji Francji, już w Anglii, skierowano go do jednego z dywizjonów RAF (Królewskich Sił Powietrznych), w których służył jeszcze po ukończeniu działań wojennych i otrzymał stopień Flight Leutenet ( Fl Lt , polski odpowiednik to kapitan pilot).
Zachęcamy również do obejrzenia archiwalnego filmu z Repozytorium Cyfrowego Filmoteki, przedstawiającego świdnicką szkołę pilotów oraz uroczyste przekazanie „daru mieszkańców Lublina na Fundusz Obrony Narodowej”. Dokument, zrealizowany przez Polską Agencję Telegraficzną, dostępny jest na stronie http://repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/5826