Sławomir Myk
Wspomnienie

20 listopada mija 5. rocznica śmierci Sławomira Myka, świdnickiego historyka, regionalisty, poety, pedagoga. Przypominamy Jego sylwetkę.

Sławomir Krzysztof Myk ukończył w 1976 roku Liceum Ogólnokształcące im. Władysław Broniewskiego w Świdniku, a następnie na UMCS Wydział Humanistyczny – filologię polską. Również na UMCS, w 1998 roku, obronił doktorat z nauk humanistycznych (praca doktorska „Drukarnia Akademicka w Zamościu i jej dorobek edytorski”). W latach 1980-1991 był nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 1, a następnie pracował w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdniku. W latach 1999-2001 pełnił funkcję naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Świdniku.
Od 2001 roku był koordynatorem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
Dwie kadencje był radnym Rady Miasta Świdnik.
Sławomir Myk był autorem kilkuset haseł do Suplementu Współczesnego Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powszechnej Wydawnictwa Gutenberg Print (1999-2003).
Miał na swoim koncie liczne publikacje: artykuły dotyczące nauczania języka polskiego i dziejów oświaty w pismach „Język Polski w Szkole” i „Wychowanie w Przedszkolu”; artykuły w czasopismach naukowych i popularnonaukowych oraz prasie regionalnej i lokalnej, miedzy innymi „Archeion”, „Region Lubelski”, „Kresy Literackie”, „Zamojski Kwartalnik Kulturalny”, „Sycyna”, „Regiony”, „Kurier Lubelski”, „Głos Świdnika”; pozycje książkowe: „Na surowym korzeniu. Almanach poetów Świdnika” (1993), „Drukarnia Akademii Zamojskiej. Jej dzieje i wydawnictwa” (1994), „Zwierzyniec i literatura” (1996), był współautorem książek: „Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdniku 1984-1998” (1998), „50 lat Świdnika” (2004).
Sławomir Myk otrzymywał za swoją pracę zawodową i literacką liczne nagrody, między innymi Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Byt członkiem NSZZ „Solidarność” od 1980 roku (MKZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Świdniku), Towarzystwa Przyjaciół i Wychowanków Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego w Świdniku, Stowarzyszenia Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich, Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Świdniku.

Głos Świdnika nr 45/2008