Lokalizacja i model 3D Szkoły Pilotów LOPP.

W oparciu o pozyskane dotychczas artykuły, fotografie i relacje rozpoczynamy prace nad modelem komputerowym 3D budynku przedwojennej Szkoły Pilotów LOPP w Świdniku. Zebrane w ciągu 3 lat poszukiwań materiały pozwolą prawdopodobnie zlokalizować i odtworzyć większość przedwojennej infrastruktury szkoły. Przełomem stało się odnalezienie w archiwach w styczniu b.r. oryginalnych planów sytuacyjnych i pełnego projektu architektonicznego zabudowań Szkoły Pilotów.

Zbudowana w bardzo szybkim tempie, w ciągu niecałych dwóch lat Szkoła Pilotów w Świdniku, wyróżniała się bardzo nowoczesnym wyglądem. Kompleks składał się z głównego budynku szkoły, budynku administracyjnego, dwóch hangarów, bazy paliw i magazynu smarów. Położone na skraju młodego sosnowego lasu budynki zaopatrzone zostały we wszelkie udogodnienia. Szkoła, której urządzenia stanowiły ostatni krzyk techniki i budownictwa w tej dziedzinie, miała być wzorem dla kolejnych powstających szkół lotniczych w Polsce.

Dzięki oryginalnym planom architektonicznym, które udało się odszukać w Archiwum Państwowym w Lublinie, znane są dokładne wymiary budynków i plan sytuacyjny całego kompleksu zabudowań. Pierwotne plany zostały nieznacznie zmodyfikowane w trakcie budowy, o czym wiemy z przedwojennych dokumentów. Znajduje to również odzwierciedlenie w fotografiach. O innych zmianach, których na fotografiach nie widać, wiemy z relacji przekazanych przez naocznych świadków.

Na wiosnę planowana jest wizja lokalna na terenie dzisiejszej WSK, w miejscu gdzie znajdowały się zabudowania szkoły. Dzięki temu możliwe będzie ostateczne potwierdzenie prawdopodobnej lokalizacji nieistniejącej już, przedwojennej Szkoły Pilotów LOPP w Świdniku.