Wierzbowa fujarka w Świdniku

Tegoroczny ogólnopolski festiwal piosenki młodzieżowej opartej na polskim folklorze jaki odbył się w Miechowie i Krakowie był czwarty z kolei. W ubiegłym roku na tym właśnie festiwalu zespół Ikersi z Zakładowego Domu Kultury WSK w Świdniku zdobył trzecią nagrodę, kierownik zespołu - Zbigniew Zastawny nagrodę specialną za najlepsze opracowanie, a solistka Ewa Kasprzyk wyróżnienie za wokal. W tym roku Ikersi wrócili z Miechowa jako laureaci i przywieźli do Świdnika Grand Prix festiwalu — wierzbową fujarkę.

Do udziału w festiwalu zgłosiło się 28 grup wokalno-instrumentalnych z całej Polski. Konkurencja była więc spora.

— Zrobiliśmy wszystko, żeby w Miechowie wypaść jak najleniej — powiedział nam Zbigniew Zastawny. Już na samypoczątku mieliśmy dość kłopotliwą sytuacje — kiedy dano nam elegancki, ale nisko nastrojony fortenian. Wnieśliśmy na własnych barkach inny i w dodatku ustawiliśmy go po innej stronie estrady — wbrew woli organizatorów, za to zgodnie z wymogami zespołu. Wiele pomogło nam dobre nagłośnienie sali. Festiwal obsługiwała krakowska rozgłośnia Polskiego Radia za pomocą doskonałej aparatury DYNACORD. Miało to dla nas istotne znaczenie, bo utwory rozgrywamy w czterech planach: solowym, sekcji wokalnej, instrumentów dętych i rytmicznej: stosujemy w muzyce polimetrię, polirytmię i aleatorykę. w Miechowie wykonaliśmy 4 utwory: Z TAMTEJ STRONY JEZIORA i PŁYŃ KWIATECKU DALEKO - według lubelskich melodii ludowych, OJ SUMI LAS - utwór oparty o ludową melodię krakowską oraz O MÓJ GNIADOSECKU - moją kompozycję do polskiego tekstu renesansowego z 1964 roku.

Sukces Ikersów w Miechowie nie był przypadkiem. Zespół pracuje bardzo dużo, próby trwają nieraz do późnych godzin wieczornych. Członkowie — amatorzy przychodzą na nie po skończeniu pracy zawodowej; kilka osób dojeżdża z Lublina — podobnie jak i kierownik zespołu, kompozytor Zbigniew Zastawny prącujący w zespole Lubelskiej Filharmonii. Ikersi nagrywali niedawno muzykę do pantomimy Jerzego Leszczyńskiego KOBIETY Z WYDM skomponowaną przez Zbigniewa Zastawnego. Odnosili sukcesy na różnych festiwalach wojewódzkich i ogólnopolskich; w ubiegłym roku występowali w NRD z okazji święta narodowego tego kraju. Obecnie po zmianach w zespole grają i śpiewają: Zbigniew Zastawny (klarnet, flet, saksofon) — kierownictwo artystyczne i aranżacja, Cezary Pasternak (fortepian), Stefan Dudzic (perskusja), Jan Arnal (obój), Marek Kołodziejczyk (gitara) oraz Małgorzata Wożakowska, Krystyna Taczalska, Grażyna Łebkówna, Czesław Młynarczyk — wokaliści i przewodząca sekcji wokalnej Bogusława Nawrót.

(ac) Fot. Ryszard Szczuka
Kurier Lubelski, 25 maj 1973r.