Szczerbakiewicz Roman

Roman Szczerbakiewicz karierę sportową rozpoczął w 1949 roku w Lubaniu Śląskim, do którego przybył z Warszawy z ocalałą z wojny rodziną.
Sport motorowy – swoją życiową pasję odziedziczył po wuju Feliksie Kasprzaku, znanym przedwojennym motocykliście. W 1952 roku, po przyjeździe do Świdnika, Roman Szczerbakiewicz współtworzył Klub Sportowy „Stal Świdnik”, w którym jego motocykl Zundapp 2000 był pierwszą maszyną.
Roman Szczerbakiewicz był wieloletnim członkiem kadry narodowej, startował w wyścigach motocyklowych, motokrosach, trzykrotnie w rajdach patrolowych. Mistrz Polski, Wicemistrz Polski, Mistrz Sportu, Srebrny Medalista „Sześciodniówki” FIM w Zakopanem. Instruktor sportu motorowego.
Syn pułku. Działacz społeczny. Wychowawca młodzieży.

Roman Szczerbakiewicz pracował w WSK w dziale Kontroli Technicznej.
Nie tylko motocykle były jego pasją. Od 1956 r., gdy na świdnickim niebie pojawiły się pierwsze śmigłowce, jako kontroler naziemny i pokładowy, uczestniczył w ich oblatywaniu.
Wiceprezes Klubu Seniorów Lotnictwa w Świdniku.
W 2000 r., w uznaniu zasług dla świdnickiego sportu, Kapituła Plebiscytu na Najlepszego Sportowca i Trenera Świdnika za rok 1999 uhonorowała go pamiątkową statuetką, a jego kandydatura zgłoszona została do plebiscytu 50-lecia PZM Lubelszczyzny.
Roman Szczerbakiewicz zmarł w wieku 72 lat, 4 września 2004 r. Pochowany został przy Alei Głównej cmentarza komunalnego w Świdniku.

red. Piotr R. Jankowski