Osina Jakub

Rocznik 1978 roku. Od urodzenia mieszka w Świdniku. Żona Katarzyna, syn Julian (2008). Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Rozprawę doktorską na temat „Filozofii społecznej i myśli politycznej Noama Chomsky'ego” napisaną na lubelskim UMCS pod kierunkiem prof. Z.J. Czarneckiego obronił w 2008 r.

Szkołę podstawową (klasy I-III w Szkole Podstawowej nr 4, klasy IV-VIII w Szkole Podstawowej nr 5), a następnie I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego ukończył w Świdniku.
Jest absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie (Wydział rolniczy, specjalność agrobiznes) oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Wydział filozofii i socjologii, kierunek – filozofia).

Po ukończeniu studiów pracował Lubelskim Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, na stanowiskach od asystenta przez kierownika Zespołu ds. informacji i archiwum, do kierownika największego działu w strukturze Ośrodka. W latach 2003-2004 asystent dwóch Ministrów Środowiska. W latach 2006-2007 menadżer w firmie „Euro-Konsult”. Od 2008 roku prowadzi własną firmę konsultingową zajmującą się obsługą podmiotów w zakresie infrastruktury sportowej (www.artuba.pl). Wykładowca w Wyższej Szkole Administracji i Przedsiębiorczości w Lublinie.

Dziennikarz, publicysta. Publikuje w takich tytułach jak „Rzeczpospolita”, „Wprost”, „Krytyka Polityczna” (wyróżnienie w konkursie eseistycznym), „Bez Dogmatu”, „[fo:pa]”, „Trybuna”, „Lubelski Czas”, „Welcome To Lublin”, ale także na wielu internetowych witrynach (usa2008.blox.pl, lewica.pl). W latach 2002-2005 redaktor naczelny kwartalnika ekologiczno-rolniczego „EkoRolnik".

Swoje poglądy sytuuje po lewej politycznego spektrum, ze szczególnym naciskiem na wartości związane z ekologią, samorządnością pracowniczą, ruchem alterglobalitycznym i antywojennym. Podstawowe wartości jakie powinny rządzić, według niego, życiem wspólnotowym to demokracja, tolerancja, wzajemny szacunek i pomoc międzyludzka, z poszanowaniem praw innych gatunków zwierząt.

Swoją działalność publiczną rozpoczynał w ruchu antyklerykalnym (Porozumienie Młodzieży Antyklerykalnej). Radny miejski od 1998 roku. Od trzech kadencji członek komisji budżetu - zajmuje się tematyką finansów publicznych. Przez kilka lat szefował świdnickiemu Sojuszowi Lewicy Demokratycznej. Wydawał biuletyn „Sprzeciw”, a następnie „Głos Lewicy”. W kwietniu 2004 r. wraz z grupą młodych ludzi przeszedł do Socjaldemokracji Polskiej. Obecnie nie bierze aktywnego udziału w działalności partyjnej, skupiając się na pracy w Radzie Miasta. W wyborach samorządowych w 2006 roku wraz z Mariuszem Wilkiem stworzył ponadpartyjną listę „Świdnik – Wspólna Sprawa”, która uzyskała drugie co do wielkości poparcie wśród mieszkańców Świdnika. Przewodniczył Klubowi Radnych „Świdnik – Wspólna Sprawa”. Zasiadał w Zespole Międzykomisyjnym Rady Miasta. Członek zarządu Powiatu Świdnickiego w Świdniku
Czynnie uprawia sport – trenuje biegi długodystansowe (od 10 km do maratonu). Fan dobrej muzyki (przede wszystkim rock z naciskiem na grupę Pink Floyd), dobrych książek (od fantasy po literaturę faktu) oraz dobrego kina (od Casablanki po kino spod znaku Dogmy i House M.D.).
Kibic Avii Świdnik, włoskiego AS Livorno Calcio, duńskiego AaB oraz niemieckiego FC St. Pauli.