Gałan Krzysztof Paweł

Jest rodowitym świdniczaninem od 1956 r.
Żona Irena, dzieci: Michał (absolwent Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie) i Katarzyna (uczennica III klasy gimnazjum).
Całe swoje życie związał z oświatą. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Świdniku podjął studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, filia w Białej Podlaskiej. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę zawodową jako asystent w Katedrze Pływania i Ratownictwa Wodnego Zakładu Sportów Wodnych i Zimowych tejże AWF. W tym czasie rozpoczął także studia doktoranckie.
Od 1 września 1982 r. podjął pracę w Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku jako nauczyciel wychowania fizycznego oraz instruktor pływania. W 1988 r. ukończył Podyplomowe Studia Trenerów Pływania w warszawskiej AWF.
W latach 1983–1989 prowadził klasę sportową o profilu pływanie. Jego zawodnicy zdobywali złote medale na Mistrzostwach Polski Młodzików, srebrne Mistrzostw Polski Juniorów, zaliczając wiele finałów Mistrzostw Polski. Dzięki osiągnięciom kwalifikowano ich do Kadry Polski oraz szkolnej kadry olimpijskiej. Od września 1989 r. zaczął prowadzić reprezentację szkoły w piłce siatkowej chłopców. Z tym zespołem wywalczył dwa tytuły Mistrza Województwa Lubelskiego, Wicemistrza Makroregionu Południowo-Wschodniego oraz 12 miejsce w Polsce w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Od 1 stycznia 1992 r., po konkursie, objął stanowisko dyrektora SP nr 3 w Świdniku. Obecnie przez trzecią kadencję kieruje szkołą, w której dokonał wiele zmian organizacyjnych i administracyjnych. Przeprowadził kapitalny remont budynku szkoły, całkowitą wymianę wyposażenia klas oraz utworzył dwie pracownie komputerowe - w sumie 30 stanowisk ze stałym łączem do internetu. Aktywnie promuje szkołę w środowisku. Satysfakcja jest tym większa, że zdecydowana większość działań finansowania była z własnych, wypracowanych środków.
Podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe, w 1997 r. ukończył Podyplomowe Studia Organizacji i Zarządzania Oświatą w WSP w Krakowie. Zdobył III stopień specjalizacji zawodowej w zakresie organizacji i zarządzania w Centralnym Ośrodku Doskonalenia Zawodowego w Warszawie. W ścieżce awansu zawodowego zdobył stopień nauczyciela dyplomowanego (2001) jako jeden z pierwszych w województwie, a drugi w Świdniku. W konsekwencji tego został ekspertem ds. awansu zawodowego nauczycieli, powołanym decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.
Za pracę zawodową został nagrodzony: Nagrodą Kuratora Oświaty w Lublinie (1994), Nagrodą Burmistrza Miasta Świdnik (1997, 1998, 2003), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2003), Honorową Odznaką Związku Inwalidów Wojennych (2003)
Na co dzień jest człowiekiem wesołego usposobienia, w działaniu zaś pragmatykiem, społecznym samarytaninem z dużą dozą empatii. Ceni uczciwość, rzetelność, konsekwencję, a także lojalność.
Jego hobby to: pływanie, windsurfing, narciarstwo zjazdowe, architektura.
Pasja: ratownictwo wodne. Od 1973 r. znajduje się w strukturach Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a od 1988 r. jest instruktorem Ratownictwa WOPR.