Falenta Krzysztof

Urodził się 23 marca 1958 r. w Świdniku. Tu także mieszka.

Absolwent Szkoły Podstawowej nr 2, pięcioletniego Technikum Mechanicznego, a następnie Politechniki Lubelskiej, Wydział Mechaniczny. Ponadto ukończył studia Podyplomowe na UMCS w Lublinie (Wydział Ekonomiczny – Biznes Międzynarodowy i Marketing), Lubelską Szkołę Biznesu – Handel Zagraniczny i Studium w Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie – Negocjacje i Kontrakty Zagraniczne.

W latach 1984–1986 pracował jako konstruktor w PZL Świdnik na wydziale Prób Śmigłowca, w latach 1986–1992 jako kierownik Zakładu w Spółdzielni Rzemieślniczej w Lubartowie, a w latach 1992–1997 znów jako konstruktor w PZL Świdnik na wydziale Konstrukcji Śmigłowców Seryjnych, a następnie w dziale Marketingu i Eksportu jako specjalista wiodący ds. sprzedaży na rynki Ukrainy, Azerbejdżanu, Mołdawii.

W 1997 r. w wyniku konkursu został Dyrektorem firmy Rethmann Świdnik Sp. z o. o., w której od 1999 r. jest Prezesem.

Rodzina: Dziadek Władysław był przedwojennym działaczem organizacji WICI, a Dziadek Józef był chorążym Wojska Polskiego i walczył w Kampanii Wrześniowej 1939 r., jako jeniec wojenny ujęty w bitwie nad Bzurą, do końca wojny pozostawał w niewoli w Niemczech. Ojciec – Edward, długoletni pracownik WSK PZL Świdnik na wydziale montażu śmigłowca (W-560). Matka – Janina, pracownica WSK PZL Świdnik w Dziale Socjalnym. Dzieci: Karol (1985) i Weronika (1989).

Odznaczony medalem Zasłużony dla Wędkarstwa Lubelszczyzny i medalem Zasłużony dla Aeroklubu w Świdniku. Członek Polskiego Związku Łowieckiego. Społecznie pełni funkcje Prezesa UKS „Elekt” przy ZSZ nr 1 w Świdniku. Członek Klubu Seniorów Lotnictwa przy Areoklubie Świdnik, Kapituły Plebiscytu Sportowca i Trenera Roku w Świdniku, Komisji Edukacji w Polskiej Izbie Gospodarki Odpadami w Warszawie, ławnik Sądu Okręgowego w Lublinie.

Zainteresowania: historia Polski, II wojna światowa na morzu, lotnictwo, sport: siatkówka i futbol angielski, oraz muzyka: country, rock lat 70-tych i 80-tych.