Dec Zenon
Ze Świdnikiem związany jestem od 1954 r. (wcześniej, w latach 1944-54 mieszkałem w Białogardzie na ziemiach zachodnich). W Świdniku ukończyłem szkołę i założyłem rodzinę: żona Janina, córka Iwona (zamężna, zięć Krzysztof). Mam troje wnucząt: Kasię, Dominika i Aleksandra Łepeckich.
W latach 1961-2000 pracowałem w WSK „PZL-Świdnik” w drukarni zakładowej, od 1969 r. pełniąc funkcję kierownika, a po wygraniu konkursu powierzono mi również kierownictwo Działu Dokumentacji Technicznej, którą pełniłem nieprzerwanie od 1975 do 1994 r. W roku 1994 podjąłem decyzję o działalności społecznej i uzyskałem mandat radnego II, III i IV kadencji, który wypełniam nadal. Pełniłem w tym okresie funkcję przewodniczącego Komisji Mieszkaniowej, od początku kadencji jestem członkiem Komisji Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Strategii i Rozwoju. Jestem inicjatorem uruchomienia lotniska pasażersko-towarowego, budowy skate parku, modernizacji boisk szkolnych i placów zabaw, znoszenia przeszkód architektonicznych dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Przez wiele lat pełniłem funkcję nieetatowego członka Zarządu PSS Społem w Świdniku, członka Zarządu LKS Świdniczanka i Spółdzielni Mieszkaniowej oraz członka Zarządu FKS „Avia”. Miałem przyjemność współpracować ze wspaniałymi ludźmi spod znaku drukarskiego gryfa oraz innych branż i zawodów. Jestem dumny z tego, że pozostałem człowiekiem wrażliwym na ludzkie losy, a w szczególności na krzywdę i niedostatek. Swój wolny czas poświęcam działalności społecznej, w podziękowaniu za to spotykam się z sympatią otaczających mnie osób. Jako syn kolejarza miałem sposobność mieszkania w różnych miastach na ziemiach zachodnich, gdzie widziałem troski i niedostatek polskich rodzin, pozostała we mnie głęboko troska o ich los po przemianach w 1989 r. Będąc radnym, jestem wrażliwy na różne losy naszych mieszkańców.
Moje zainteresowania: historia miasta Świdnika i ludzi, którzy tworzyli to miasto, prowadzenie kroniki 50-lat działalności drukarni na rzecz WSK Świdnik i środowiska. Przez okres 24 lat drukowania w drukarni gazety „Głos Świdnika”, miałem okazję zetknąć się z ludźmi kultury, sportu, gospodarki i życia miasta, a w szczególności z pracownikami i kierownikami zakładu WSK „PZL-Świdnik”.
Za działalność społeczną i zawodową zostałem odznaczony: Złotą Odznaką Zasłużony Pracownik WSK PZL-Świdnik, medalem XX-lecia Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku, medalem jubileuszowym XXV-lecia i XXX-lecia Miasta Świdnika, brązowym Krzyżem Zasługi, brązowym medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Honorową Odznaką za Zasługi dla Lubelszczyzny, srebrną i złotą Odznaką Honorową LZS, odznaką Zasłużony dla PSS Społem, srebrną Odznaką za Zasługi dla OHP, srebrnym Krzyżem Zasługi, medalem 30-lecia Zespołu Szkół Technicznych, złotą odznaką Zasłużony Działacz Federacji Metalowców, medalem za Zasługi w rozwój województwa lubelskiego, Honorową Odznaką PCK - IV stopnia.