Ciołek Jadwiga Bożena

Urodzona 5.03.1949 w Lublinie, córka Anieli i Tadeusza, praprawnuczka wybitnego naukowca Konstantego Ciołkowskiego – ojca astronautyki. Mąż - Leszek; córka - Magdalena (ur. w 1972 r.) i syn – Wojciech (ur.1973 r.). Jadwiga Ciołek jest absolwentką liceum ogólnokształcącego w Zakrzówku. W 1971 roku uzyskała tytuł magistra Filologii Polskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

W latach 1971–76 pracowała jako nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Zawodowych w Lubartowie, od 1986 do 1987 r. również w Szkole Podstawowej nr 2 w Świdniku.

W 1976 roku objęła funkcję dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdniku. W 1988 r. uzyskała tytuł zawodowy – starszy kustosz, przyznawany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego. Przyczyniła się do pozyskania dla biblioteki nowej siedziby, gwarantującej dobre warunki pracy, oraz utworzenia filii w Szpitalu Miejskim. Z jej inicjatywy budynek MPBP stał się miejscem, gdzie odbywa się wiele imprez kulturalnych: koncerty, wystawy plastyczne, przeglądy twórczości artystycznej, wieczory poezji, dwa razy w roku odbywają się warsztaty poetyckie. Często gości w programie lokalnej Telewizji Kablowej Świdnik „Weekend z książką” i innych audycjach dotyczących książki, czytelnictwa i bibliotek. W prasie lokalnej oraz specjalistycznej ukazują się jej publikacje. W latach 1990 – 1998 była członkiem Rady Miejskiej w Świdniku. Współpracuje z Miejskim Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK „Serce” - raz w miesiącu na terenie Miejsko–Powiatowej Biblioteki Miejskiej w Świdniku odbywają się akcje pobierania krwi. Jadwiga Ciołek uzyskała tytuł Zasłużony Działacz Kultury (1996), Brązowy i Srebrny Krzyż Zasługi, Odznakę Honorową za Zasługi dla Lubelszczyzny, Odznakę Honorową Ligi Kobiet.

Otrzymała także tytuł „Świdniczanki roku 2000”. Należy do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Jadwiga Ciołek jest miłośniczką teatru, muzyki klasycznej, malarstwa, szczególnie abstrakcjonizmu i impresjonizmu. Jest zwolenniczką aktywnego wypoczynku i zdrowego trybu życia, czas wolny od pracy spędza na Roztoczu.