Ratajczak Bronisław
Powstaniec Wielkopolski, nestor lotnictwa polskiego

Bronisław Ratajczak urodził się, pod koniec XIX w., 12 października 1899 r., we Wronkach, w czasie niewoli, w ówczesnym zaborze pruskim. Przez 8 lat uczęszczał tam do szkoły ludowej, a następnie podjął praktyki w zawodzie ślusarskim.
W wieku 18 lat podjął pracę w lotnictwie jako mechanik. Był to początek I wojny światowej, więc wkrótce został wcielony do niemieckiego lotnictwa wojskowego, jako obsługa samolotów na lotnisku Ławica w Poznaniu. Od 2 stycznia do 15 sierpnia 1917 r. pracował tam w Lotniczych Warsztatach jako mechanik przy remoncie samolotów. Następnie, od 17 sierpnia 1917 r. do 12 listopada 1918 r., w Szkole Lotniczej jako mechanik płatowcowy, w stopniu szeregowego.
Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego zaangażował się w walce wyzwoleńczej. 13 stycznia 1919 r. wstąpił do wojsk Wielkopolskich . Jako kapral-mechanik wstąpił do lotnictwa polskiego, służąc w Wyższej Szkole Lotniczej na podpoznańskiej Ławicy. W latach 20. XX w. członek Sekcji Mechaników Związku Lotników Polskich (legitymacja nr 13 z 7 III 1925 r.).
Przyjechał do Świdnika w 1951 r. Objął w nowo wybudowanej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego stanowisko szefa kontroli technicznej. W świdnickim zakładzie pracował do emerytury. Nie ograniczał się wyłącznie do wypełniania obowiązków zawodowych, był miłośnikiem awiacji i aktywnie włączał się we wszelkie działania na polu lotnictwa sportowego. Znał się z Pawłem Zołotowem, konstruktorem, pilotem. zaangażowany był przy reaktywacji, w 1963 r., przedwojennych zimowych zawodów samolotowych.
Bronisław Ratajczak uhonorowany był licznymi odznaczeniami m.in. Srebrny Krzyż Zasługi (z 23 marca 1939 r.), odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich (legitymacja nr R 382), odznaka Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego, dyplom z okazji XXX-lecia istnienia tygodnika Skrzydlatej Polski. Członek Honorowy Aeroklubu Robotniczego w Świdniku.
Pod jego kierownictwem, 15 maja 1967 roku powstał Klub Seniorów Lotnictwa w Świdniku. Członkiem KSL Aeroklubu Polskiego był od stycznia 1959 r.
Bronisław Ratajczak zmarł 11 kwietnia 1969 roku w Świdniku. Pochowany został na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie.
Rada Miejska w Świdniku, uchwałą nr XX/148/99 z 11 listopada 1999 r., w podziękowaniu za działalność społeczną na rzecz miasta, nadała jego imię jednej z ulic. Jest to biegnąca w kierunku południowym ulica, przy której zlokalizowany jest budynek Filii nr 1 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku.
opr., na podstawie materiałów użyczonych przez rodzinę, Piotr R. Jankowski
fot. udostępniona przez rodzinę