Lewicki Bogusław
artysta, malarz, rzeźbiarz, ułan

Bogusław Lewicki urodził 14 lutego 1958 r. w Nałęczowie. Rodzice Jan i Krystyna z d. Banaszek. Dzieciństwo spędził w Nałęczowie. Tam chodził do szkoły podstawowej. Następnie uczył się w Szkole Zawodowej w Piaskach (ślusarz mechanik) i Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie.
W Nałęczowie, w latach 70. XX w., prowadził własny zakład kamieniarski.
Z żoną Grażyną (ślub w 1980 r.) i córką Małgorzatą (ur. 1981), na początku lat 80. XX w., przeniósł się do Świdnika, gdzie podjął pracę w WSK, na wydziale 160, remontowo-budowlanym.
Początki działalności artystycznej przypadają na lata 80., kiedy zetknął się z – działającą aktywnie w Świdniku - Grupą Artystyczną „Kolor” Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Zaczął wówczas rysować a później malować. Zadebiutował publicznie na wystawie Prezentacji RSTK, podczas której jego rysunek „Starzec” zdobył pierwszą nagrodę.
Po tym debiucie pojechał na plener malarski do Polańczyka, nad Solinę, gdzie poznał artystę Macieja Bijasa z Lublina, który się zainteresował Lewickim i poprowadził jego rozwój.
Bogusław Lewicki zaczął intensywnie malować portrety. Zamówień otrzymywał tak wiele, że zmuszony był wziąć urlop bezpłatny w zakładzie, by móc wywiązać się z zobowiązań.
Został wybrany przez Norwegów do współpracy przy rzeźbach.
Otworzył własną pracownię rzeźby PABL (Pracownia Artystyczna Bogusław Lewicki), w której zajmował się przede wszystkim rzeźbą.

Na swoim koncie Bogusław Lewicki ma kilka wystaw indywidualnych, m.in. w Kowlu na Ukrainie (1998) i Sandwika w Norwegii (2010) oraz zbiorowych.
Bogusław Lewicki to zdobywca wielu nagród, w tym:
I miejsce w Ogólnopolskich Prezentacjach Twórczości, Świdnik, 1998 r.,
II miejsce w Ogólnopolskich Prezentacjach Twórczości, Świdnik, 2016 r.,
III miejsce w Ogólnopolskich Prezentacjach Twórczości, Świdnik, 2017 r.

Prace artysty, poza Polską, znajdują się w zbiorach w USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Niemczech, Ukrainie.
Artysta uprawia realistyczne malarstwo w technice olejnej. Ulubionym jego tematem są portrety. Obrazy charakteryzują się ogromnym realizmem za sprawą dopracowanych szczegółów. Prace artysty emanują dynamiką i dużym kontrastem, wspaniałym światłem i wysyceniem barw, efekt końcowy jest niesamowity. Od pewnego czasu do tworzenia portretów artysta używa nie tylko pędzli ale również szpachelek.
Jest autorem serii portretów osób zasłużonych dla miasta i honorowych obywateli Świdnika, które są eksponowane w sali obrad rady miejskiej Świdnika oraz portretu Anny Kamieńskiej, patronki Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku.
Swoje rzeźby artysta wykonuje w marmurze, drewnie oraz wykorzystuje w swojej pracy kompozyty, tworzy również płaskorzeźby, tablice, odlewane w brązie. Figura Matki Bożej przed kościołem w Kazimierzówce, tablice w kościele NMP Matki Kościoła w Świdniku (ks. Jan Hryniewicz), w Szkole Podstawowej nr 5 w Świdniku (Janusz Kusociński), Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku (Zygmunt Puławski), na budynku Urzędu Miasta w Kraśniku (dedykowana żołnierzom 24 Pułku Ułanów) to dzieła Lewickiego. Jest też autorem statuetek, wśród nich jest prestiżowa nagroda Lider Przedsiębiorczości oraz Dobroczyńca Roku, statuetka pokryta złotem, której był również fundatorem, a którą otrzymali m.in. ks. Jan Mazur i Ewa Dados.
Bogusław Lewicki to również miłośnik koni, oręża i tradycji wojskowych. Był pomysłodawcą, założycielem i wieloletnim prezesem stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 24 Pułku Ułanów w Świdniku. Znakomity organizator pokazów i zawodów ułańskich (w Świdniku, Wierzchowiskach).

opr. Piotr R. Jankowski