Obuch-Woszczatyński Dariusz

Modelarz lotniczy, skoczek spadochronowy, pilot.
Wnuk twórcy i pierwszego dowódcy 10 Pułku Ułanów Litewskich pułkownika Władysława Obuch-Woszczatyńskiego, słynnego kawalerzysty Rzeczypospolitej. Krewny budowniczego nauki i podstaw bytu ekonomicznego Chile Ignacego Domeyki.
Pasję lotniczą zaszczepił w nim jego ojciec Jerzy, który w latach 1968-75 zabierał go na pokazy lotnicze w Dęblinie.
W 1981 Dariusz Obuch-Woszczatyński został modelarzem lotniczym u Mieczysława Opalińskiego, prowadzącego modelarnię Aeroklubu Lubelskiego przy ul. Lubartowskiej w Lublinie. W tym samy czasie zostaje zastępowym Lubelskiej Lotniczej Drużyny Harcerskiej. W 1983 roku ukończył Szkołę Podstawową nr 42. Zdaje egzaminy wstępne do IX LO, do klasy o profilu biologiczno-chemicznym, zostaje też przyjęty na szkolenie szybowcowe w Aeroklubie Lubelskim.
W 1984 roku został pilotem szybowcowym i skoczkiem spadochronowym. Przenosi się do Świdnika, rozpoczyna naukę w Zespole Szkół Technicznych przy WSK Świdnik, w Technikum Mechanicznym (cykl 5-letni), w 1989 roku zostaje absolwentem tej szkoły - specjalność technologia lotnicza.
W czwartej klasie podjął inicjatywę zapisania klasy do Towarzystwa Przyjaciół KUL, za co był represjonowany.
Ukończył Akademię Rolniczą WTR (technika rolno-spożywcza) i studium pedagogiczne.
Dariusz Obuch-Woszczatyński jest członkiem zarządu XXII oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy, organizatora corocznych Międzynarodowych Zawodów Spadochronowych w Świdniku.
W 2018 roku wraz z Tomaszem Białoszewskim komentował I Świdnik Air Festival.

opr. Piotr R. Jankowski