Obuch-Woszczatyński Dariusz

Dariusz Obuch-Woszczatyński urodził się 21 listopada 1968 roku w Lublinie.
Rodzice: Jerzy, Bronisława, siostra Ewa, żona Monika, córka Anna.
Dariusz Obuch-Woszczatyński jest wnukiem twórcy i pierwszego dowódcy 10 Pułku Ułanów Litewskich pułkownika Władysława Obuch-Woszczatyńskiego, słynnego kawalerzysty Rzeczypospolitej. Krewny budowniczego nauki i podstaw bytu ekonomicznego Chile Ignacego Domeyki.
Dariusz Obuch-Woszczatyński, modelarz lotniczy, skoczek spadochronowy, pilot, w którym pasję lotniczą zaszczepił ojciec. Jako wychowawca Technikum Samochodowego ojciec zabierał ze sobą młodzież z kilku klas na dni otwarte Szkoły Orląt, a na słynne pokazy z okazji 50-lecia w 1975 r., dzięki jego inicjatywie pojechało kilka autobusów młodzieży Technikum Samochodowego. Od 1975 r. zabierał na pokazy lotnicze w Dęblinie również syna.
W 1981 Dariusz Obuch-Woszczatyński został modelarzem lotniczym u Mieczysława Opalińskiego, prowadzącego modelarnię Aeroklubu Lubelskiego przy ul. Lubartowskiej w Lublinie. W tym samy czasie zostaje zastępowym Lubelskiej Lotniczej Drużyny Harcerskiej. W 1983 roku ukończył Szkołę Podstawową nr 42. Zdaje egzaminy wstępne do IX LO, do klasy o profilu biologiczno-chemicznym, zostaje też przyjęty na szkolenie szybowcowe w Aeroklubie Lubelskim.
W 1984 roku został pilotem szybowcowym i skoczkiem spadochronowym. Przenosi się do Świdnika, rozpoczyna naukę w Zespole Szkół Technicznych przy WSK Świdnik, w Technikum Mechanicznym (cykl 5-letni), w 1989 roku zostaje absolwentem tej szkoły - specjalność technologia lotnicza.
W 2018 roku wraz z Tomaszem Białoszewskim komentował podczas I Świdnik Air Festival, a podczas drugiego festiwalu w Świdniku w 2019 r. komentował wspólnie z Witoldem Sokołem - kapitanem pilotem myśliwskim samolotów MiG-29.

opr. Piotr R. Jankowski