Bienia Stanisław

Stanisław Bienia urodził się ok. 1935 r.
Absolwent Wydziału Lotniczego Politechniki Wrocławskiej.
Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę jako konstruktor w WSK Świdnik.
W 1963 r. opracował - wspólnie z inżynierami J. Supronem i W. Jaworską - projekt techniczny przeróbki samolotu Zlin Z-26 na jednomiejscową wersję akrobacyjną nazwaną – od nazwiska Kasperek - Super Kasper Akrobat.
W latach 60. XX w. zbudował trzy wersje mięśniolotu-ornitoptera własnej konstrukcji. Jednomiejscowy o usterzeniu jedynie poziomym i podwoziu w układzie rowerowym, składającym się z dwóch kół głównych oraz dwóch bocznych kółek pomocniczych. Napędzany był za pomocą mięśni rąk i nóg. Zasada była podobna do poruszania skrzydłami przez ptaki, stąd też i nazwa: ornitopter.
Budowę inżynier Bienia prowadził w baraku modelarni Aeroklubu Świdnik przy ulicy Kolejowej (dzisiejsza przychodnia zdrowia). Do budowy zastosował płótno szklane - ówczesną nowość i żywicę. Dzięki temu konstrukcja była lekka i mocna. Przeprowadzone zostały próby startu.
Sam był oblatywaczem własnych konstrukcji, a przy jednym modelu pilotem był jego kuzyn Grzegorz Cel, który tak tę przygodę wspominał: "Byłem wtedy dzieckiem, mało ważyłem, byłem lekki. Wsadzał mnie do mięśniolotu i pedałowałem zawzięcie. Miałem za mało siły w nogach i rękach, aby go rozpędzić do szybkości potrzebnej do lotu (dopiero zaczynałem treningi pływackie). Stanisław miał siłę - ale był za ciężki. Te skrzydła, załamywały się (falowały) do dołu i do góry jak ptasie. Napęd ręczny. Ręce do siebie - skrzydła na dół, od siebie-do góry. Bardzo ciężko było, opór powietrza straszliwy".
W latach 60. Stanisław Bienia wyjechał na miesiąc do Szwajcarii w odwiedziny do swego brata, którego nie widział 15 lat. Po powrocie do kraju został zatrzymany i aresztowany na kilka miesięcy przez Służbę Bezpieczeństwa.
Do prac nad mięśniolotem nie powrócił.
W późniejszym okresie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Po prawie 20-letnim pobycie powrócił do Polski i zamieszkał w Ciechocinku.
Stanisław Bienia zmarł 20 lutego 2017 roku, pochowany został 23 lutego.

Opr. Piotr R. Jankowski
Fot. udostępnił Grzegorz Cel
Źródło:
informacje od Grzegorza Cela
www.samolotypolskie.pl