Lisik Stanisław
uczeń szkoły pilotów LOPP

Stanisław Lisik urodził się 22 stycznia 1919 roku. Rodzice: Maria i Wojciech Lisik.
Uczeń szkoły pilotów LOPP w Świdniku. Wuj Stanisława Skroka - pierwszego burmistrza Świdnika.

Podczas II wojny światowej Stanisław Lisik przeszedł w Wielkiej Brytanii szkolenie w 25 Polish Elementary Flying Training School (P)EFTS oraz w 16 Polish Service Flying Training School (P)SFTS, a następnie szkolenie bombardierskie w 5 AOS. W maju 1942 roku skierowany został na szkolenie do 18 Operational Training Unit (OTU) RAF. Nie ukończył kursu. Przeniesiony został do ośrodka zapasowego w Blackpool. W styczniu 1944 roku ponownie skierowany do 18 OTU na szkolenie bojowe. Wkrótce, w maju 1944 roku, został przeniesiony do 11 Base na przeszkolenie na samolotach czterosilnikowych.
Stanisław Lisik w lipcu 1944 roku przydzielony został do 300 Dywizjonu Bombowego, a następnie do 1586 ESP, przekształconej w listopadzie 1944 roku w 301 DSP "Ziemi Pomorskiej". Lisik brał udział w lotach - z lotniska w Brindisi we Włoszech - ze zrzutami m.in. dla powstańców warszawskich.
28 XII 1944 r. 4 samoloty Liberator oraz 1 Halifax tego dywizjonu wykonały ostatnią operację z pomocą dla Polski. Plut. bomb. Stanisław Lisik, nr sł. 783104, był w załodze samolotu Handley Page Halifax V nr LL187 GR-H, który wykonał specjalny lot bojowy nad Polskę. Po udanym zrzucie na placówkę "Kobuz" 312, w drodze powrotnej, nad Czechosłowacją, został ostrzelany z karabinów maszynowych. O godzinie 21.15, krótko po trafieniu przez przeciwnika, samolot spadł na łąkę zwaną Hájniková nad potokiem Žarinec w pobliżu ówczesnej miejscowości Meretice. Zginęła cała załoga samolotu. Wg niektórych świadków, nie wszyscy zginęli z powodu wypadku, lecz zastrzeleni zostali przez żołnierzy ukraińskich (UPA).

W 1946 r. Anglicy przeprowadzili ekshumację szczątków lotników, które przewiezione zostały do Pragi. Pochowano ich powtórnie na cmentarzu wojskowym Olšany, rząd B–2 nr 1-8, pośród innych grobów lotników RAF.
Nazwiska polskich lotników utrwalone zostały na tablicy pamiątkowej pomnika lotników w Runnymede, na zachód od Londynu, pośród innych 20 455 nazwisk lotników RAF poległych podczas II w.ś. Uwiecznieni są również na stronach księgi pamiątkowej poległych lotników RAF i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, znajdującej się w londyńskim kościele St. Clement.

Dla upamiętnienia tej katastrofy lotniczej, w 2000 r. w miejscowości Radatice odbyła się - z udziałem przedstawicieli ambasady polskiej i brytyjskiej na Słowacji - uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika symbolizującego bohaterską śmierć żołnierzy.

Zdjęcie zostało zrobione na lotnisku w Świdniku, opisane jest na odwrocie "Świdnik 28 VIII 1939 r."

opracował Piotr R. Jankowski
fotografię udostępnił: Stanisław Skrok
źródła:
Ku czci poległych 1939-1945
Henryk Budzyński, Pamięci załogi Halifaxa MKV LL 187, w: Głos Weterana i Rezerwisty, Wydanie nr 11 (281), 2012, ss. 17 i 18
Waldemar Ireneusz Oszczęda, Radatice, pomnik załogi polskiego Halifaxa z 301 Dywizjonu RAF