Domina Zbigniew Stanisław
pilot

Zbigniew Stanisław Domina urodził się 31 maja 1944 roku w miejscowości Wierzba k. Zamościa.
W roku 1962, po ukończeniu zamojskiego technikum mechaniczno-elektrycznego, Zbigniew Domina zatrudnił się w dziale Głównego Mechanika. Miał już wtedy pierwsze osiągnięcia w sportach motocyklowo-crossowych. Do 1971 r. jeździł w kraju i za granicą w motocyklowym klubie Avia Świdnik oraz doświadczalnym zespole fabrycznym, osiągając świetne wyniki sportowe, które w 1967 roku dały mu miejsce w kadrze narodowej w rajdach motocyklowych. Zdobył dwukrotnie tytuł Mistrza Polski w klasie 175 i 250 cm w rajdach motocyklowych.
W latach siedemdziesiątych postawił na latanie, zaczynając od szkolenia szybowcowego w aeroklubie pod kierunkiem instruktora Stefana Wiśnickiego. Kolejne licencje i doświadczenia szybko dały mu miejsce wśród najlepszych pilotów. W 1975 roku uzyskał licencję pilota śmigłowcowego zawodowego i był pierwszym pilotem zatrudnionym w Wydziale Usług Agrolotniczych, dla którego przez wiele lat wykonywał opryski w kraju i na całym świecie, m. in. w Egipcie. W Afryce spędził blisko trzy lata.
Całe swoje zawodowe życie przepracował w WSK PZL-Świdnik. Był technologiem, kontrolerem jakości, pilotem doświadczanym, pracownikiem na Wydziale Startu w Oddziale prób w locie, wreszcie kierownikiem Wydziału Prób Eksploatacyjnych a także instruktorem śmigłowcowym I klasy.
Na IV Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata w Piotrkowie Trybunalskim, rozegranych w 1981 roku, Zbigniew Domina zajął czwarte miejsce i otrzymał nagrodę dla najlepszego cywilnego pilota.
Jako pilot doświadczalny oblatywał wszystkie typy opuszczających fabrykę śmigłowców: Mi-2, PZL Sokół i PZL SW-4. Szkolił też pilotów, cywilnych i wojskowych, w kraju i zagranicą, dzięki czemu zwiedził cały świat, łącznie z Koreą, Indonezją, Libią i Birmą.
Zbigniew Domina uczestniczył w pierwszych lotach maszyn i w pokazach z udziałem najwyższych władz państwowych w wielu krajach.
W pamięci pozostały dwa szczególne loty: przebazowanie śmigłowca W-3 Sokół ze Świdnika do Nigerii w 1990 roku, po trasie Świdnik - Warszawa - Poznań – Brema- Stuttgart- Lyon - Marsylia - Majorka – Algier - Tamanrasset - Kano - Jas - Benin. Drugi lot był znacznie krótszy. Był to zorganizowany przez Tadeusza Sznuka wyścig motocykla i śmigłowca Mi-2 na trasie WSK – Radio Lublin, w którym zwyciężył.
Latał do 2010 roku, jeszcze po przejściu na emeryturę, ratując ludzi w Tatrach i gasząc pożary w Hiszpanii.
Ponad 40 lat latał na szybowcach, samolotach i śmigłowcach.
Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Brązową i Srebrną Odznaką Polskiego Związku Motorowego. Członek Klubu Seniorów Lotnictwa w Świdniku.
Był znakomitym lotnikiem i odważnym człowiekiem. Skromny, mało o sobie mówił, dużo pracował.
Zbigniew Domina zmarł nagle 10.08 2016 roku, w wieku 72 lat. Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się Mszą świetą, odprawioną 16.08.2016 roku o godz. 13 w kościele pw. św. Józefa w Świdniku, po której nastąpiło złożenie ciała zmarłego do grobu przy alei głównej na cmentarzu komunalnym w Świdniku.

Opr. Maria Balicka, red. Piotr R. Jankowski