Ogiński Roman i Franciszka
właściciele willi Hania

Roman Ogiński, syn Józefa i Franciszki z domu Sztelter, urodził się w 1871 roku w Kole w Wielkopolsce, w rodzinie zajmującej się kupiectwem i ubojem.
Był dentystą, mieszkał w Lublinie, swój gabinet prowadził przy Krakowskim Przedmieściu, pod nr 66.

19 marca 1918 roku Roman Ogiński poślubił w katedrze św. Jana w Lublinie, urodzoną w Bystrzejowicach, Franciszkę z Bychawskich, wdowę po Różańskim, córkę Floriana Bychawskiego i Marianny z domu Mazur.

Prawdopodobnie w 1937 roku, przy dzisiejszej ul. Leśnej, Ogińscy wybudowali, chyba największą wówczas w Adampolu, 14. pokojową willę „Hanię”. Ogiński z żoną Franciszką korzystali z willi okazjonalnie, używając jej letniskowo, posiadali bowiem kamienicę w Lublinie, „w parafii katedralnej”. W czasie wojny, z powodu zaprószenia ognia przez lokatorów mieszkających na piętrze, którzy dolewali benzyny do ognia, willa spłonęła. Jej właściciel zmarł 22 września 1942 roku.

Wdowa zamieszkała w dwupokojowym domku dozorcy, wybudowanym na jej polecenie w czasie budowy willi. Dom ten był dwukrotnie okradany, podczas nieobecności właścicielki. W trakcie trzeciego rabunku, 1 października 1954 roku, Ogińska została zamordowana przez dwóch złodziei. Jej zgon zgłosił w gminie Mełgiew gajowy Mikołaj Kuwałek.

Po latach przebudowany, ówczesny domek dozorcy stoi do dzisiaj.

opr. Piotr R. Jankowski, współpraca Konrad Strzelecki
Akt zejścia nr 76 z 2 listopada 1954 roku
Relacja Stefana Kujawskiego, wrzesień 2016
Relacja Henryka Wójcika, 21 czerwca 2016 roku