Rechul Eugeniusz

Eugeniusz Marian Rechul urodził się 7 lutego 1944 roku w Krakowie.
Rodzice: Mieczysław i Helena z domu Flak.
W Krakowie spędził dzieciństwo i młodość. Jego ojciec, Mieczysław, prowadził w centrum Krakowa warsztat mechaniki pojazdowej. Tutaj Eugeniusz zetknął się z motocyklami sportowymi i uczył się budowy silników.
Początkowo, jako zawodnik, reprezentował krakowski klub Hutnik. Brawurowa jazda Rechula była doceniana w Krakowie, ale została także zauważona w Świdniku. W 1965 roku zaproponowano mu przeniesienie do klubu Avia Świdnik. Dla młodego, wówczas 21-letniego Eugeniusza była to bardzo atrakcyjna propozycja.
Do lotniczego miasta Eugeniusz Rechul przyjechał 1 lutego 1965 roku. Niestety, wkrótce po tym, podczas zawodów doznał poważnej kontuzji kolana. Nie poddał się, ciężko pracował, by wrócić do sportu.
W 1969 roku wygrał Rajd Sudecki, a w 1971 roku prestiżowy Międzynarodowy Rajd Tatrzański.
Dobrze zbudowany, przystojny Eugeniusz Rechul stał się ulubionym męskim "modelem" fotografa Zbigniewa Piaseckiego, z działu reklamy WSK Świdnik, który angażował go do zdjęć reklamowych świdnickiej wueski.
Eugeniusz Rechul zdobył kilkanaście tytułów Mistrza Polski, znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych sportowców 50-lecia sportów motorowych na Lubelszczyźnie.
Oprócz licznych sportowych nagród i wyróżnień, za zasługi dla Świdnika, otrzymał od burmistrza Waldemara Jaksona plakietkę Amicus Civitatis - Przyjaciel Miasta.
Eugeniusz Rechul był żonaty z Iwoną Bogumiłą (z domu Czyżewska, ślub: 10.06.1967 r. w Świdniku), miał syna Konrada i córkę Karolinę oraz troje wnuków.
Był pasjonatem muzyki jazzowej, kolekcjonerem sprzętu do odtwarzania i płyt winylowych. Muzyce poświęcał cały swój wolny czas.
Eugeniusz Rechul zmarł w nocy 13 maja 2021 roku w Świdniku.

opr. Piotr R. Jankowski na podstawie materiałów udostępnionych przez syna