Matysiak Zbigniew
ps. Kowboj, Dym, 27

Major Zbigniew Matysiak, ps. 27, Kowboj, Dym, urodził się 26 marca 1926 roku w Lublinie w rodzinie mieszczańskiej.
Harcerz, żołnierz, więzień polityczny, kolarz, rajdowiec.
W czasie okupacji Zbigniew Matysiak należał do tajnej sekcji bokserskiej, prowadzonej przez Stanisława Zalewskiego na ulicy Dolnej Panny Marii. Był w grupie najmłodszych zawodników.
Od 1943 roku członek lubelskiej młodzieżowej grupy konspiracyjnej. Od marca 1944 roku w Armii Krajowej. W 1945 roku trafia do oddziału „Romana” zgrupowania samoobrony AK cichociemnego mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Został aresztowany w 1946 roku i skazany przez sąd wojskowy. Był osadzony w areszcie przy ul. Krótkiej w Lublinie, w więzieniu na Zamku Lubelskim, w wiezieniach w Sieradzu i Mokotowie, skąd po amnestii, w maju 1947 roku, wrócił do Lublina.
Należał do Lubelskiego Towarzystwa Kolarskiego. Jego trenerem był Tadeusz Tuora. Jako kolarz zadebiutował w 1947 roku w wyścigu na trasie Lublin–Wierzchowiska–Lublin. Po LTK powstało Zrzeszenie Ogniwo. Matysiak zdobył tytuł wicemistrza Ogniwa, zaś w Łodzi na spartakiadzie otrzymał I klasę kolarską, która zapewniła mu awans do kadry narodowej. W 1949 roku zdobył mistrzostwo województwa lubelskiego w jeździe indywidualnej na czas. Największą formę prezentował Matysiak na początku lat pięćdziesiątych. Wtedy lubelska drużyna jadąca w składzie: Matysiak, Łata, Tuora i Krzyżanowski zdobyła trzecie miejsce w mistrzostwach Zrzeszenia Ogniwo. Był także indywidualnym wicemistrzem Ogniwa.
Pod koniec 1952 roku w konsekwencji konfliktu personalnego zrezygnował z uprawiania kolarstwa. Wstąpił do sekcji rajdowej LPZ Lublin i za sprawą Ryszarda Matjaszewskiego i Tadeusza Jackowskiego otrzymał motocykl rajdowy. Z kolarstwem całkiem nie zerwał, jako rajdowiec pilotował wyścigi, traktując to jako pożyteczny trening.
W 1959 roku przeszedł do bardzo silnej grupy rajdowej w Świdniku, będąc zawodnikiem klubu motorowego Avia Świdnik stał się jednym z filarów świdnickiego sportu motocyklowego. Zbigniew Matysiak był najstarszym zawodnikiem rajdowym, ale z świdnicką grupą aż 10 razy wywalczył tytuł mistrza Polski w rajdach motocyklowych. Był uczestnikiem wielu rajdów krajowych i zagranicznych.
Rajdowy Mistrz Polski, rajdy szosowo-terenowe, z 1964 r. Brązowy medalista, w klasie 250 cm3, z 1965 i 1966 r.
Oprócz sportu motocyklowego, kolarstwa i boksu, Zbigniew Matysiak uprawiał również narciarstwo.
Mieszka w Lublinie. Awansowany do stopnia majora. Z okazji Święta Wojska Polskiego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, decyzją z 13 sierpnia 2018 r., mianował Zbigniewa Matysiaka do stopnia podpułkownika za jego zasługi podczas wojny, a także za przekazywanie kolejnym pokoleniom Polaków wiedzy o wojnie, co czynił również w Świdniku. W sierpniu Kowboj trafił do szpitala. Zmarł we wrześniu 2018 roku. Pogrzeb na cmentarzu w Lublinie przy ul. Lipowej, odbył się 19 września 2018 roku.
W roku 2023, dzięki wsparciu ministra edukacji, ukazała się książka Rafała Dobrowolskiego "Kowboj. Jak nigdy się nie poddać".

opr. Piotr R. Jankowski
źródła:
Ewa Kurek, Zaporczycy w fotografii 1943-1963, Wydawnictwo Clio, Lublin 2001, s. 133.
Ewa Kurek, Zaporczycy 1945-1949 Relacje, tom II, Wydawnictwo Clio, Lublin 1998, ss. 15-28.
Drugi po wojnie, czyli Zbigniew Matysiak, http://www.ltc.lublin.pl/prasa/news/64
relacja Zbigniewa Matysiaka, marzec 2016