Oleszczuk Jerzy

Jerzy Oleszczuk urodził się 28 lipca 1953 w Krasnymstawie. Studiował na KUL w latach 1973–1978. Magister filozofii chrześcijańskiej z 1980 r. – specjalizacja socjologia (praca: „Pojęcie osobowości nienormalnej w koncepcji A. Kępińskiego”). W latach 1985-1987 podjął na UW studia podyplomowe z religioznawstwa (praca: „Sekty w społeczeństwie”).

Żona: Dorota Grabowska–Oleszczuk, psycholog, dwójka dzieci: Jacek i Hanna.

Nauczyciel muzyki, jeden z założycieli i prezes Świdnickiego Towarzystwa Muzycznego, żył muzyką. Uczestnik wszystkich ważniejszych krajowych wydarzeń i festiwali muzycznych, szczególnie jazzowych. Stąd jego liczne artykuły w „Głosie Świdnika” i „Jazz Forum”, dotyczące kultury muzycznej naszego miasta. Wspierał od początku Świdnik Jazz Festival - sprawował kierownictwo artystyczne (w 1997 r. i 1999 r.) oraz brał udział w przygotowaniu folderów festiwalowych (w 1996 r., 1997 r. i 1999 r.).

Wprowadził w życie pomysł Małej Akademii Jazzu, organizowanej przez Świdnickie Towarzystwo Muzyczne, a prowadzonej w formie warsztatów przez czołowych jazzmanów, w tajniki tej muzyki wprowadzających dzieci (udział w nich wzięło prawie 3,5 tys. dzieci).

Od 1985 r. współpracował z Zarządem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Warszawie, prowadząc międzynarodowe dziecięce plenery malarskie (zabytki bizantyjskiej sztuki sakralnej) w południowo-wschodniej Polsce i na Ukrainie.

Jego pasją były góry (po studiach przez rok prowadził studenckie schronisko w Beskidzie Niskim) i Roztocze. Wraz z dziećmi, Hanią i Jackiem, kolekcjonował wspólne fotografie z gwiazdami polskiego i światowego jazzu. Lubił dobrą literaturę i węgierskie wina.
Zmarł 25 stycznia 2012 r. o godz. 5:20.

Pogrzeb odbył się 28 stycznia, w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku. Pochowany został w Alei Zasłużonych na cmentarzu komunalnym w Świdniku.

Rada Miasta Świdnik, uchwałą z dnia 24 października 2013 roku, nadała mu tytuł „Zasłużony dla miasta Świdnika".