Kondrak Jan

Absolwent polonistyki w UMCS. Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Organizator i współorganizator wielu cyklicznych, ogólnopolskich festiwali. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów, założyciel Klubu Dobrej Piosenki w Lublinie. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMY.

Publikował w Kamenie, Kulturze Niezależnej i Tygodniku Współczesnym, Almanachu Prowincjonalnym, Akcencie. Wymyślił formułę Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie i 14 razy go przeprowadził. Koncepcyjnie wspomaga świdnicką Jesień z Poezją i Ogrody Piosenek w Lublinie. Wyróżniony Złotym Indeksem na czterdziestolecie SFP w Krakowie, za – jak to określono: utworzenie księstwa piosenki literackiej w Lublinie. Koncertował w Austrii, Francji, Anglii, w USA, w Białorusi,w Bułgarii i Ukrainie.

Wydał następujące fonogramy solowe: "Missa Pagana", "Tango Trist`e", "Madamme I" i "Madamme II" (wszystkie z tekstami Edwarda Stachury). A także: "Kolędy przy gitarze", i cztery pozycje z tekstami własnymi - "Wyzwanie", "Tym co pod wiatr", "Romanse Ballady", i "Kto Co".

Ma w dorobku tomik poetycki pt. "Trzynasta Trzydzieści".

Z Lubelską Federacją Bardów wydał następujące płyty: "Na żywo w Hadesie", "Miłosć mi wszystko wyjaśniła" (do słów Karola Wojtyły), "Kolędy Żaglowe", "Kazimierzowi Grześkowiakowi" (z tekstami Kazimierza Grześkowiaka), "Imperium", "Tygiel" i "Klechdy Lubelskie".

Koncepcyjnie przygotował album składankowy opowiadający historię Świdnika w piosenkach, co zostało wydane jako płyta DVD pt. "Wysoki Lot". Wydarzeniom ze stanu wojennego poświęcony jest jego singiel pt. "Pieśń Dzwonu Wolności.