Kondrak Jan

Jan Kondrak, urodzony w Hrubieszowie, mieszkaniec Świdnika jest absolwent polonistyki UMCS w Lublinie.
Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik.
Założyciel Zakonu Muzyczno-Literackiego, współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów, założyciel Klubu Dobrej Piosenki w Lublinie.
Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMY.
Zrealizował wiele scenariuszy własnych widowisk estradowych, np. Ogród wiszący-Pieśniarze świata – spektakl nagrodzony na targach estradowych OSET w Rzeszowie. Teatr Młodzieżowy w Ełku wystawił musical jego autorstwa pt. Moje Włosy. Na deskach Teatru Centralnego w Lublinie miała miejsce premiera jego widowiska pt. Pieśń z pieśni, do którego muzykę skomponował Zbigniew Łapiński.

Publikował w Kamenie, Kulturze Niezależnej i Tygodniku Współczesnym, Almanachu Prowincjonalnym, Akcencie oraz w piśmie Piosenka. Napisał rozdział w pracy zbiorowej Jan Paweł II do artystów. Artyści do Jana Pawła II.
Ma w swoim dorobku tomik poetycki pt. „Trzynasta Trzydzieści", zbiorczy tom poezji wydany przez lubelskie wydawnictwo Polihymnia oraz tomik „Samo piękno” (Radzyńskie Stowarzyszenie Podróżnik, Radzyń Podlaski 2021).
Osobne rozdziały poświęcono Janowi Kondrakowi w książkach o charakterze archiwizacyjno-naukowym, w Scriptores i Świat trzeba przekręcić oraz w „Piosenki prawdziwe” w kulturze PRL.

Organizator i współorganizator wielu cyklicznych, ogólnopolskich festiwali. Wymyślił formułę Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie, który 14 razy przeprowadził. Koncepcyjnie wspomagał świdnicką Jesień z Poezją i Ogrody Piosenek w Lublinie.
Kompozytor Zbigniew Łapiński jest autorem warstwy muzycznej do poemat Jana Kondraka pt. Trzynasta Trzydzieści oraz musicalu pt. O’Błędny rycerz.

Dyskografia
Fonogramy solowe: „Missa Pagana", „Tango Trist`e", „Madamme I", „Madamme II" (wszystkie z tekstami Edwarda Stachury)
„Kolędy przy gitarze"
„Wyzwanie"
„Tym co pod wiatr"
„Kto Co" (Dalmafon 2008)
„Romanse Ballady" (Gitarek Studio 2015)
„Czeska” (Gitarek Studio 2018)
„Maratończyk”
„Wieczna wieża” (Gitarek Studio).

Z Lubelską Federacją:
„Na żywo w Hadesie"
„Miłość mi wszystko wyjaśniła" (do słów Karola Wojtyły)
„Kolędy Żaglowe"
„Kazimierzowi Grześkowiakowi" (z tekstami Kazimierza Grześkowiaka)
„Imperium"
„Tygiel"
„Klechdy Lubelskie"
„Dycha w Trójce”
„Stachura-Poematy, Bardziej”
Koncert jubileuszowy na piętnastolecie istnienia został wydany w podwójnej postaci, DVD i CD

Z Adamem Szabatem wydał płytę „Pieśni Kresów Naszych” (2021)

Koncepcyjnie przygotował album składankowy opowiadający historię Świdnika w piosenkach, co zostało zostało nagrane przez LFB z udziałem licznych gości i wydane przez MOK w Świdniku jako płyta DVD pt. „Wysoki Lot".
Wydarzeniom ze stanu wojennego, w tym świdnickim spacerom, poświęcony jest jego singiel pt. „Pieśń Dzwonu Wolności”.

Jan Kondrak brał udział jako śpiewak i kompozytor w przedstawieniu pt. Album rodzinny teatru Grupa Chwilowa. We współpracy z Teatrem Starym w Lublinie powstało jego solowe przedstawienie pt. Sztukmistrz śpiewa, wykonywane od 2012 roku. W tym samym teatrze, począwszy od sezonu 2013, śpiewa w spektaklu Wieczorem, opartym na poezji Józefa Czechowicza, do którego muzykę skomponował Włodek Pawlik.
Napisał libretto kantaty jazzrockowej Zakochani w Lublinie na finał obchodów siedemsetlecia Lublina. W Warszawie założył kabaret muzyczno–literacki Dolina Prapremier.
Koncertował głównie w Polsce, ale też w Austrii, Irlandii, Francji, Anglii, USA, Bułgarii, na Białorusi i Ukrainie.

Jego utwory wykonywali: Beata Kozidrak, Urszula, Natalia Przybysz, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Marek Dyjak.

Jan Kondrak wyróżniony został Złotym Indeksem na czterdziestolecie SFP w Krakowie, za – jak to określono: utworzenie księstwa piosenki literackiej w Lublinie. Koncertował w Austrii, Francji, Anglii, USA, Białorusi, Bułgarii i Ukrainie.

opr. Piotr R. Jankowski
źródło: jankondrak.pl