Trębacz Stanisław

Urodził się w 1922 r. w Chrzanowie.
Żona Wanda z d. Karaś.
Miłośnik lotnictwa od dziecięcych lat, obserwował samoloty wojskowe operujące z lotniska położonego nieopodal rodzinnego domu.
Studia lotnicze ukończył w 1952 roku na Politechnice Krakowskiej (mgr inż.). W okresie studiów ukończył kurs szybowcowy w Malborku.
Modelarz, zdobył dwukrotnie mistrzostwo Polski w dziedzinie modeli latających z silnikiem spalinowym (1947), kilkakrotnie zajmował pierwsze miejsca w zawodach ogólnopolskich i wojewódzkich.
Po studiach z nakazem pracy trafił w 1952 roku do Świdnika. Pracował w WSK Świdnik na stanowiskach: technologa, zastępcy kierownika wydz. narzędziowni, zastępcy głównego konstruktora ds. seryjnych, zastępcy głównego konstruktora ds. prototypów, głównego konstruktora śmigłowców ultralekkich, zastępcy dyrektora Zakładu Badawczo-Rozwojowego oraz głównego specjalisty ds. rozwoju.
Był inicjatorem wniosku o licencję śmigłowca Mi-2. Rozwijał bazę osobową i techniczną, konieczną do opracowania polskich konstrukcji śmigłowców. Prowadził opracowania dokumentacji konstrukcyjnej śmigłowców SM-1, SM-2 i Mi-2 wszystkich wersji oraz dokumentacji kompozytowych łopat wirników nośnych, a także założeń konstrukcyjnych i projektów małych śmigłowców (w tym SW-4 i „ Łątka”).
Autor ok. 30 patentów – wiele z nich zastosowano w świdnickim zakładzie.
Po 38 latach pracy zawodowej, od 1990 roku przebywał na emeryturze, kontynuując budowę modeli latających.
Długoletni aktywny członek Klubu Seniorów Lotnictwa w Świdniku.
Zmarł 5 listopada 2015 roku, w wieku 93 lat. Mszę św. żałobną odprawił archidiecezjalny duszpasterz środowisk lotniczych ks. Krzysztof Czerwiński 10 listopada w kościele pw. św. Józefa w Świdniku, po której ciało zmarłego złożono w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Świdniku.

opr. Piotr R. Jankowski