Farman IV.

W pierwszej połowie lat 1950. Paweł Zołotow postanowił zbudować samolot Farman IV, na którym latał w latach młodości. Zebrał odpowiedni materiał i montował poszczególne części. Pomocy udzieliła mu dyrekcja i pracownicy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku, w której pracował od 1956 r. Samolot odtworzony został - wg planów i zdjęć modelu z początku XX w. - w WSK Świdnik przez grono pracowników kontroli technicznej pod kierunkiem Pawła Zołotowa.
Była to kopia jednomiejscowego (miejsce pilota odkryte) samolotu pionierskiego Farmana, o konstrukcji drewnianej w układzie dwupłata, napędzanego śmigłem pchającym. Kopia zbudowana przez Pawła Zołotowa została wyposażona w silnik gwiazdowy Salmson 9AD o mocy 40 KM. Nie wykonano na niej ani jednego lotu, próby odtworzonego Farmana przeprowadzono 31 sierpnia 1957 r. na lotnisku w Świdniku.
W 1958 roku samolot Zołotow - Farman IV został przekazany przez P. Zołotowa do zbiorów Muzeum Techniki we Wrocławiu, skąd w 1964 roku został przekazany do zbiorów Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Dane techniczne (wg Krzyżan M., Samoloty w muzeach polskich. Wydawnictwo Komunikacji i Łączności. Warszawa 1983):
Rozpiętość- 9,92 m, długość- 11,12 m, wysokość- 3,25 m, powierzchnia nośna- 35,7 m2.

Na zdjęciu Paweł Zołotow siedzi w samolocie (w berecie), z przodu stoi Zbigniew Piasecki (w kurtce skórzanej).

opr. Piotr R. Jankowski