W rocznicę Spacerów

W lutym 1982 roku, świdniczanie wychodzili masowo z domów, w porze nadawania głównego wydania Dziennika Telewizyjnego, zostawiając w oknach włączone odbiorniki telewizyjne i paląc świece. Te spacery były oznaką protestu wobec propagandy reżimu komunistycznego. Tak zwykli obywatele i mieszkańcy Świdnika upominali się w pokojowy sposób o godne życie, prawdę i wolność. 5 lutego 2019r. obchodziliśmy 37. rocznicę tych wydarzeń.

Uroczystości odbyły się przy pomniku upamiętniającym Świdnickie Spacery. Nie zabrakło władz Województwa Lubelskiego w osobach wicemarszałka Zbigniewa Wojciechowskiego oraz Konrada Sawickiego, radnego Sejmiku Wojewódzkiego, Łukasza Reszki, starosty powiatu świdnickiego, Waldemara Jaksona, burmistrza Świdnika, przedstawicieli związku NSZZ Solidarność oraz uczestników wydarzeń sprzed 37 lat. Obecni byli również uczniowie świdnickich szkół.

- Chylę czoło i dziękuję Wam za odwagę - powiedział wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski. - Daliście iskrę, która rozświetliła Polskę i cały blok komunistyczny. Burmistrz Waldemar Jakson dodał: - My, świdniczanie, powinniśmy być z dumni z tej szczególnej karty naszej historii. Musimy też stale o niej przypominać, aby była cenną lekcją historii na przyszłość.

Po złożeniu wiązanek kwiatów przy pomniku zebrani przeszli, tak jak 37 lat temu, ulicą Niepodległości do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się projekcja filmów wyprodukowanych przez TVP Lublin pt. „Spacerem po wolność” oraz „Świdnickie dziuple kultury” autorstwa Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków. Słowo wstępne do filmów wygłosił dr hab. Tomasz Panfil, z lubelskiego oddziału IPN.

słs

Głos Świdnika nr 6/2019