Za co kochamy Świdnik?

Większość świdniczan ma bardzo pozytywny stosunek do swojego miasta. Cenią je za wygodę życia, bezpieczeństwo, komfortowy dostęp do oświaty i wszelkiego typu usług, świetne skomunikowanie ze światem. Przy każdej możliwej okazji chwalimy się naszą historią - krótką, ale burzliwą. Podkreślamy wolnościowe zrywy społeczności Świdnika, znany w całym kraju etos zakładowej „Solidarności”. Jesteśmy dumni z lotniczego charakteru miasta i z tego, że produkowane przed laty motocykle WSK zmotoryzowały Polskę.

Kilka miesięcy temu pytaliśmy naszych Czytelników, za co kochają Świdnik. Część wypowiedzi była publikowana w naszym tygodniku.
Zrodził się również pomysł na książkę, której ideą jest pokazanie faktów z historii i teraźniejszości, ludzi i wydarzeń, za które kochamy nasze miasto. Jej roboczy tytuł to „101 powodów, dla których kocham Świdnik”. Pozycja jest w trakcie przygotowań do druku. Ponieważ jednak mamy dostęp do jej materiałów źródłowych, chcemy zdradzić Państwu przynajmniej część zawartości. Jej fragmenty, będziemy sukcesywnie publikować na łamach naszego tygodnika.

***************

"Świdnik Mały, Świdnik Duży, miasto jedno!”

Na wschód od Lublina aż roi się od Świdników. Świdnik Duży, Świdnik Duży Drugi, Świdnik Mały, Kolonia Świdnik Mały, Świdniczek. Uff... I wreszcie największy, 40-tysięczny Świdnik bez przydomków. Ludzie zamieszkują te tereny od 5000 lat. Świdniki i Świdniczki istnieją tu od wieków. Skąd ta nazwa? Naukowcy wciąż się głowią, a prawdopodobna odpowiedź może nas zaskoczyć.
Świdnik pochodzi od ruskiego słowa „svyd” - świdwa, dereń, łączącego się z wyrazem świda – wilgoć. Mamy więc trop: nazwa naszego miasta może dotyczyć terenów podmokłych, a także leśnych.
Historia płata figle. Także miejscowościom. Najstarsza wzmianka o wsi Świdnik Wielki pochodzi z 1392 roku,w którym król Władysław II Jagiełło nadał go jako sołectwo królewskie Piotrowi z Moszny. Jednak, o ironio losu, prawdziwej potęgi i praw miejskich, ze wszystkich Świdników dorobił się tylko ten najmłodszy, który do 1954 roku nosił nazwę ...Adampol.

Głos Świdnika nr 36/2018