Historia w dokumentach

W związku z obchodami 35. rocznicy Świdnickich Spacerów, Strefa Historii Miejskiego Ośrodka Kultury przygotowała wystawę pamiątek, związanych ze świdnickim wątkiem działalności lubelskiej Solidarności w grudniu 1981 roku oraz późniejszych latach.
Na ekspozycję składają się dokumenty z lat 1981-1982, pochodzące ze zbiorów Norberta Wojciechowskiego, członka prezydium zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” oraz przewodniczącego Regionalnego Komitetu Strajkowego w WSK Świdnik. Wśród materiałów znalazły się, między innymi: zapiski z posiedzeń prezydium zarządu (od maja do grudnia 1981 roku), uchwały komitetu strajkowego WSK, apele do obywateli o wspieranie protestu, dziennik prowadzony w czasie ukrywania się przed SB po pacyfikacji zakładu, listy internowanych. Są także artykuły pisane pod pseudonimem Jan Niechciej, niewysłana osobista korespondencja z grudnia 1981 roku, klisze powielaczowe z tekstami do Tygodnika NSZZ „Solidarność” – „Pierwiosnek” oraz wiele innych dokumentów z epoki.
Wystawę wzbogaciły fotografie wykonane podczas grudniowego strajku w świdnickim zakładzie.
Eksponaty będzie można oglądać od 14 lutego, przez miesiąc. Miejskie muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 16.00 (Galeria Venus, II p.).