Biblioteka dobrych zdarzeń

Jej historia rozpoczęła się w maju 1955 roku, od 1354 książek, pożyczonych od biblioteki powiatowej w Lublinie, które ustawiono na półkach, w 20-metrowym pomieszczeniu. Dzisiaj, po 60 latach, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, bo o niej mowa, zajmuje duży lokal przy ul. Niepodległości 13, ma cztery filie w różnych częściach miasta, a jej zbiory liczą ponad 80 tys. woluminów oraz prawie 1000 audiobooków. Rocznie odwiedza ją ok. 10 tys. czytelników. Na urodziny placówki, które odbyły się w listopadzie, w Centrum Kultury, przybyli przedstawiciele władz miasta oraz jej przyjaciele i sympatycy.

- Jubileusz staraliśmy się celebrować już od początku roku, między innymi ofertą skierowaną do czytelników, na przykład spotkaniami autorskimi, wystawami, konkursami – wyjaśniał Mirosław Król, dyrektor MPBP. - Uczciliśmy go także złożonym projektem „Kraszewski 2015”, który pozwoli na zakup komputerów dla użytkowników biblioteki. Chcemy, by w naszej placówce było miejsce na film, muzykę, multimedia. Oczywiście, nie znaczy to, że książka tradycyjna będzie traciła na znaczeniu. Świdniczanie są ludźmi odważnymi, ambitnymi, rozumiejącymi czym jest kultura wolnego narodu polskiego. Dlatego chcielibyśmy, aby biblioteka była instytucją na miarę tych ambicji i tradycji wolnościowych, które są dla nas wielkim zobowiązaniem. Jestem przekonany, że z takimi przyjaciółmi podołamy tym wyzwaniom.

Podczas uroczystości burmistrz Waldemar Jakson uhonorował bibliotekę krzyżem Amicus Civitatis. Odznaczenia Bene Merenti Civitati Świdnik odebrali jej pracownicy: Elżbieta Borowiec, Joanna Swach-Broda, Lidia Gąszcz, Irena Gołąb, Elżbieta Kardasiewicz, Joanna Makuszewska, Grażyna Pasieczna. Natomiast krzyż Nil Virtuti Civili Invium otrzymały Anna Barańska-Zmorka i Elżbieta Denis.

- Dziękuję za te 60 lat wszystkim pracownikom i dyrektorom, szczególnie Jadwidze Ciołek, która w dziejach placówki odegrała znaczącą rolę – mówił W. Jakson. - Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna na pewno jest jedną z najważniejszych instytucji w mieście, współpracującą z dziesiątkami stowarzyszeń. To także centrum informacji, biuro wystaw artystycznych, uniwersytet, szkoła, itd. Pozytywnie promieniuje na całe miasto, mieszkańców, wspólnotę samorządową. Między innymi, dzięki działalności biblioteki powstało coś, co nazywam tożsamością świdniczan i wspólnotą świdnicką.

W piątkowe popołudnie nie zabrakło także dyplomów i podziękowań dla czytelników, które wręczał Mirosław Król. Dla zaproszonych gości zaśpiewali Maciek Olechnowicz i Tomasz Dąbrowski z zespołu Mystic Blend. W holu kina i Galerii Venus można było obejrzeć wystawę, poświęconą działalności placówki.

aw

Głos Świdnika nr 49/2015