Nowy samorząd już działa
„Ślubuję uroczyście jako radny, działać dla dobra i pomyślności gminy, zgodnie z prawem oraz interesami gminy i jej mieszkańców. Godnie i rzetelnie reprezentować swoich wyborców, troszczyć się o ich sprawy oraz nie szczędzić sił dla wykonania zadań gminy”.
Wypowiadając słowa roty ślubowania nowo wybrani radni rozpoczęli I sesję Rady Miejskiej. Porządek obrad obejmował ustalenie liczby zastępców przewodniczącego Rady, liczby i rodzajów stałych komisji oraz wybór przewodniczącego Rady Gminy i delegatów do Sejmiku Wojewódzkiego. Były to punkty obligatoryjne dla pierwszego spotkania radnych.
Uczestniczący w sesji delegat pełnomocnika rządu ds. reform samorządu terytorialnego – Paweł Bryłowski – przedstawił najważniejsze zadania oczekujące nowy samorząd: „…Jest to kadencja i Rada, która stanowi początek nowego, samorządnego życia w Świdniku. Od dzisiaj zaczyna się inne – obywatelskie życie. Minęło 50 lat od momentu, kiedy na terenach Rzeczypospolitej zaniechano działalności samorządowej i ustała władza obywateli w poszczególnych miastach i wsiach. To już minęło. Otwieramy w tej chwili kolejną kartę z księgi narodu, dotyczącą życia jego obywateli. Tak jak rodzina jest podstawą możliwości życia narodu i stanowi o jego sile, tak i społeczeństwo gminy jest prawdziwą siłą większych zbiorowisk ludzkich. Od tej pory od was zależeć będzie codzienne życie w tym mieście. Problemów przybyło, ale macie świadomość, że jeżeli się pomylicie, będą to wasze błędy, sami je też naprawicie. Nikt nie będzie dyktował jak macie postępować. Zmiana w Konstytucji i ustawa o samorządzie terytorialnym zawiera jedno, najważniejsze stwierdzenie - suwerenem na danym terenie jest Rada Miejska. Przed wami wybór przewodniczącego Rady, komisji inwentaryzacyjnej. Przejmując mienie, należy zastanowić się, czy nie jest już ono czyjąś własnością, bo musi wrócić poszanowanie dla prawa własności. Konieczne jest również naprawienie krzywd, by na początku drogi nie stanęły przeszkody natury finansowej. Niezmiernie ważną sprawą staje się obsada zarządu i delegatów do Sejmiku Wojewódzkiego. Od cech osobowych i umiejętności tych ludzi wiele będzie zależało…”
Pierwsza uchwała Rady Miejskiej dotyczyła liczby zastępców przewodniczącego. Ze względu na szczupłość Rady (28 osób) uchwalono tylko jednego zastępcę.
Kolejna określiła liczbę stałych komisji. Będzie ich 6 – budżetu i rozwoju społeczno-gospodarczego; gospodarki mieszkaniowej i komunalnej; zdrowia i spraw socjalnych; oświaty, kultury i wychowania; handlu i usług; do spraw praworządności i samorządu mieszkańców. Powołane zostaną również dwa zespoły – do spraw przeciwdziałania bezrobociu i ochrony środowiska, w których uczestniczyć będą radni pracujący w różnych komisjach.
Radni wybrali także przewodniczącego Rady Gminy. Został nim jednomyślnie KRZYSZTOF ŻUK (przy jednym wstrzymującym się). W Sejmiku Wojewódzkim Radę reprezentować będą – ZYTA GILOWSKA i WIESŁAW HAWRYLECKI.
Obrady I sesji zakończyła informacja o funkcjonowaniu miasta, budżecie, mieniu komunalnym – przedstawiona przez ustępującego naczelnika – Stanisława Kucharuka. W wywiązanej potem dyskusji najwięcej pytań dotyczyło poszczególnych pozycji budżetu na rok bieżący i jego realizacji w ciągu 4 miesięcy tego roku.
Tego samego dnia, po godzinnej przerwie, odbyła się II sesja Rady Miejskiej. W trakcie obrad dokonano wyboru zastępcy przewodniczącego Rady. Został nim ANDRZEJ PIASECKI.
Na stanowisko burmistrza zgłoszono tylko jedną kandydaturę – STANISŁAWA SKROKA. W tajnym głosowaniu opowiedziało się za nim 27 osób. Na jego zastępcę radni wybrali HENRYKA LEWCZUKA.
Do pięcioosobowego zarządu weszli także (oprócz burmistrza i zastępcy) KRZYSZTOF DOMAŃSKI, TADEUSZ KALITA i STANISŁAW SZKOŁUT. Członkowie Zarządu odpowiadali także na pytania radnych o przewidywane zmiany personalne w Urzędzie Miejskim.
Zmiany takie nastąpią, szczególnie na stanowiskach kierowników wydziałów. Przy ich dokonywaniu będą brane pod uwagę przede wszystkim kompetencje i efekty dotychczasowej pracy tych osób.
Sesję zakończyło głosowanie nad kandydaturami na przewodniczących komisji stałych i składem Prezydium Rady Miejskiej. Tworzą go – przewodniczący Rady, zastępca, przewodniczący komisji stałych i delegaci do Sejmiku.
Powołano także przewodniczącą komisji inwentaryzacyjnej, której zadaniem będzie przejmowanie mienia komunalnego. Została nią BARBARA GONTARZ.
W pierwszą rocznicę wyborów parlamentarnych, które dały zwycięstwo „Solidarności” w Świdniku rządy objęli ludzie wyłonieni w demokratycznych wyborach. Razem ze wszystkimi mieszkańcami życzymy im powodzenia w pracy dla Świdnika.
dan
Głos Świdnika nr 22/1990