Świdnik ma swój herb

W dniu 28 listopada 1977 roku, w Urzędzie Miasta w Świdniku, odbyło się uroczyste spotkanie władz miejskich z lubelskimi plastykami – uczestnikami konkursu na projekt herbu naszego miasta. W wyniku wcześniejszych prac jury konkursu pierwszą nagrodę otrzymał Henryk Szulc za pracę opatrzoną godłem 123. Praca ta – zgodnie z regulaminem konkursu – przyjęta została jako projekt herbu do realizacji. Dwa wyróżnienia otrzymali Zofia Kopel-Szulc i Krzysztof Rolla.

Wyłoniony w konkursie projekt plastyczny jest nie tylko ciekawy i dynamiczny graficznie, ale spełnia wszelkie wymagania heraldyki polskiej – kolorystyki, blazonowania, i historycznych uwarunkowań. Ten ostatni element heraldyki stanowił dla opracowujących projekty pewne utrudnienie, jako że nasze miasto nie ma przeszłości sięgającej wiele wieków wstecz, lecz jest miastem młodym. Z tego też względu herb – spełniając wymagania heraldyki uwarunkowane przecież i ukształtowane przez historię istnienia państwa – musiał być herbem zawierającym symbole charakteryzujące nowoczesność miasta w sposób właściwy i wyłączny. Przyjrzyjmy się poszczególnym elementom herbu. Niepodzielna płaszczyzna tarczy w kolorze niebieskim jednoznacznie podkreśla związek miasta z opanowaniem przestworzy, podbojem nieba przez ludzi w stalowych ważkach. Występujący na jej tle symbol srebrno-czerwony (w heraldyce nie stosuje się koloru białego, zastępuje się go srebrem) poprzez nadanie mu kształtu zwitki czy spirali – z jednej strony prezentuje i narzuca patrzącemu wrażenie dynamiki, siły i ruchu, z drugiej poprzez zastosowanie odmiennej kolorystyki wyraźnie wyodrębniła się litera S, zwieńczona – zamiast akcentem – lotką skrzydła.
Wśród kilkunastu zgłoszonych prac właśnie ten projekt już w chwilę po otworzeniu kopert zwrócił uwagę wszystkich zebranych i został przez jurorów jednogłośnie wybrany. Tak więc na dwa lata przed dwudziestą piątą rocznicą nadania praw miejskich Świdnik otrzymał wreszcie herb, który z pewnością stanie się nieodłącznym symbolem i znakiem graficznym miasta.

t.

***
W 1993 roku władze miasta zwróciły się do Oddziału Polskiego Towarzystwa Heraldycznego w Lublinie z prośbą o pomoc przy uporządkowaniu całej sfery symboliki samorządowej: chorągwi, flagi, sztandaru, pieczęci. Wtedy wykonana została - przez Dariusza Dessauera, plastyka pochodzącego z Lubartowa - nowa wersja używanego wcześniej herbu. Zmiany wynikały z potrzeby opracowania wzorca, który byłby jedynym poprawnym opracowaniem służącym do reprodukowania ("50 lat miasta Świdnika").

Głos Świdnika nr 29/1977