Historycznie w Venus
Trwają prace nad Izbą Tradycji Miasta, która utworzona zostanie w pomieszczeniach dawnej Strefy Sztuki (II piętro Galerii Venus). Świdniczanie będą mogli ją odwiedzać już od września.

W jednej z sal zobaczymy ekspozycję poświęconą historii miasta i świdnickiego lotnictwa. Wśród zbiorów i pamiątek przekazanych przez świdniczan, znalazły się, między innymi dokumenty, archiwalne fotografie, odznaczenia, fragmenty umundurowania, zabawki. Nie zabraknie również akcesoriów lotniczych, modeli samolotów, kiosków multimedialnych oraz kącika z audycjami radiowymi, związanymi na przykład ze świdnicką Solidarnością. Na podłodze, dla najmłodszych zwiedzających, umieszczono schemat do gry w klasy oraz kapsle.
Dwa kolejne pomieszczenia zajęła działająca już Moto Strefa WSK (czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 8-16). Można w niej podziwiać motocykle wyprodukowane w Świdniku, obejrzeć zdjęcia i rysunki techniczne wuesek. W prezentowanych zbiorach znalazła się, między innymi pierwsza wueska z 1954 roku, model dwumilionowy, jedyna motorynka wyprodukowana w WSK oraz motocykl, którym student krakowskiej uczelni Marek Michel objechał świat w latach 70. XX wieku.
- Zależy nam, aby zaproponowane przez nas rozwiązania stanowiły ciekawą ofertę kulturalną i edukacyjną dla dzieci i młodzieży, ale także przyciągnęły do miasta nowych odbiorców, twórców, wolontariuszy, animatorów kultury – mówi Katarzyna Marjasiewicz z Miejskiego Ośrodka Kultury. - Oficjalnie działalność rozpoczniemy organizacją wystawy stałej - „Świdnik - miasto wolności i marzeń”, realizowanej w ramach projektu współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na którą już teraz serdecznie zapraszamy. Uroczysty wernisaż odbędzie się 7 września.
Agnieszka Wójcik
Głos Świdnika nr 19/2013