Jan Kaźmierczak - inicjator Świdnickich Spacerów
Wspomnienie

W grudniu mija 27 rocznica śmierci Jana Kaźmierczaka (na zdjęciu pierwszy z lewej), członka Solidarności od 1980 r., przewodniczącego Koła Emerytów i Rencistów. Od pierwszych dni stanu wojennego włączył się w podziemną działalność, zbierał składki, kolportował prasę podziemną, uczestniczył w mszach świętych odprawianych za Ojczyznę.

Jan Kaźmierczak był inicjatorem słynnych Świdnickich Spacerów, organizowanych na znak protestu przeciw wprowadzeniu stanu wojennego. Aresztowany 11 listopada 1982 r., w w czasie manifestacji z okazji odzyskania niepodległości i osadzony w więzieniu, w Olszynie Grochowskiej. Po interwencji jego przyjaciół - Andrzeja Sokołowskiego i Urszuli Radek, u mecenasa Jana Przeciechowskiego, za jego poręczeniem, został zwolniony z aresztu i odpowiadał z wolnej stopy. W 1983 roku odbyła się rozprawa, podczas której otrzymał wyrok skazujący w zawieszeniu.
Jana Kaźmierczaka pamiętamy także jako sportowca. W roku 1956 został trenerem drużyny pięściarskiej Avii. Dzięki efektywnej pracy, umiłowaniu boksu doprowadził drużynę do II, a następnie do I ligi.
Tak wspomina Go wychowanek Jan Władysław Bachenek: - „W 1948 r., we Wrocławiu, był moim trenerem, opiekunem i wychowawcą. Wiele wymagał od siebie i od swoich wychowanków. Często po treningach rozmawiał z nami o naszym życiu codziennym i naszych zainteresowaniach. W czasie podróży na zawody opowiadał nam prawdziwą historię Polski. Nie nie mogłem się tego dowiedzieć z podręczników, dlatego jestem mu bardzo wdzięczny.”
Odszedł nagle, ale do końca wierny był Solidarności.

Urszula Radek
prezes Komitetu Pomocy SOS Solidarność

Głos Świdnika nr 49/2012