Powstanie WSK

Od maja 1950 roku istniała dyrekcja budowy WSK. Na stanowisko dyrektora Dyrekcji Budowy Zakładu WSK powołano w maju 1950 r. inż. Konrada Białego. Stare hangary w Krzesinach koło Poznania zostały zdemontowane i przewiezione do Świdnika. Wiosną 1950 roku podjęli pracę pierwsi budowniczowie. Pojawiły się osiedla mieszkaniowe złożone z murowanych baraków, zlokalizowane obok torów kolejowych oraz we Franciszkowie.

Zakład powołany został 1 stycznia 1951 roku w oparciu o zarządzenie ministra przemysłu ciężkiego i przyjął nazwę: Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego Przedsiębiorstwo Państwowe Wyodrębnione – Świdnik k/Lublina. Zaczynano od produkcji kompletnych podzespołów dla WSK Mielec. Jako pierwsze zadanie WSK było uruchomienie produkcji metalowego samolotu myśliwskiego MIG-15 na licencji sowieckiej.

Przełomowy był rok 1954 r., kiedy zapadła decyzja, by zakład zaprzestał produkcji kooperacyjnej dla WSK Mielec i zaczął przygotowania do uruchomienia własnych produktów finalnych: śmigłowców i motocykli, które z czasem stały się symbolem miasta. Podjęto prace przygotowawcze nad adaptowaniem licencyjnej produkcji śmigłowców. W 1956 roku zakład opuściły pierwsze cztery śmigłowce Mi-1 (znanego lepiej pod nazwą SM-1) zmontowane z części sprowadzonych z ZSRR. Kompletna produkcja ruszyła w 1957 roku. W tamtych czasach Polska była jednym z nielicznych (a bloku socjalistycznym drugim po ZSRR) krajem, w którym opanowano tego rodzaju produkcję.

Przedsiębiorstwo doskonaliło swój park technologiczny. W efekcie pojawiła się cała „rodzina” świdnickich płatowców: SM-1 w wersji sanitarnej, szkolnej, dźwigowej, rolnej oraz uniwersalny SM-2. Z czasem śmigłowce stały się symbolem miasta. W 1965 roku „oblatano” pierwszą maszynę typu Mi-2 - najpopularniejszy świdnicki śmigłowiec. W kolejnych latach doszła do tego produkcja nowoczesnych śmigłowców o nazwach Kania i Sokół. Ten ostatni model to oryginalna polska konstrukcja autorstwa świdniczanina inż. Stanisława Kamińskiego, której zalety doceniono na całym świecie (dwuosiowy system stabilizacji, dwa silniki oraz instalacja przeciwoblodzeniowa).

Od czasu rozpoczęcia produkcji śmigłowców wyprodukowano ich w Świdniku ponad 7200 sztuk. Oprócz śmigłowców zakład produkował też od 1955 roku motocykle. Ich rodzina od motocykla MO6 z silnikiem 125 cm3 po Gila i Kobuza była znana w całym kraju. Od 1973 roku produkowane były również szybowce. Ponadto w WSK produkowano pompy, sprzęgła, odkuwki, wózki inwalidzkie, przyczepki samochodowe.