Lisik Stanisław
uczeń szkoły pilotów LOPP

Stanisław Lisik urodził się 22 stycznia 1919 roku. Rodzice: Maria i Wojciech Lisik, mieszkańcy małej wsi koło Radecznicy.
Uczeń szkoły pilotów LOPP w Świdniku. Wuj Stanisława Skroka - pierwszego burmistrza Świdnika.

Podczas II wojny światowej Stanisław Lisik przeszedł w Wielkiej Brytanii szkolenie w 25 Polish Elementary Flying Training School (P)EFTS oraz w 16 Polish Service Flying Training School (P)SFTS, a następnie szkolenie bombardierskie w 5 AOS. W maju 1942 roku skierowany został na szkolenie do 18 Operational Training Unit (OTU) RAF. Nie ukończył kursu. Przeniesiony został do ośrodka zapasowego w Blackpool. W styczniu 1944 roku ponownie skierowany do 18 OTU na szkolenie bojowe. Wkrótce, w maju 1944 roku, został przeniesiony do 11 Base na przeszkolenie na samolotach czterosilnikowych.
Stanisław Lisik w lipcu 1944 roku przydzielony został do 300 Dywizjonu Bombowego, a następnie do 1586 ESP, przekształconej w listopadzie 1944 roku w 301 DSP "Ziemi Pomorskiej". Lisik brał udział w lotach - z lotniska w Brindisi we Włoszech - ze zrzutami m.in. dla powstańców warszawskich.

W nocy 28 XII 1944 r., czwartej z rzędu nocy wznowionych przez Dywizjon 301 zrzutów do polski, 5 samolotów tego dywizjonu wykonało ostatnią akcję w sezonie "Odwet". Jak się okazało była to w ogóle ostatnia operacja z pomocą dla Polski.
Załogi wykonały pomyślnie zrzuty.
Plut. bomb. Stanisław Lisik, nr sł. 783104, był w załodze samolotu Handley Page Halifax V nr LL187 GR-H, który wykonał specjalny lot bojowy nad Polskę.
Po udanym zrzucie na placówkę "Kobuz" 312, w drodze powrotnej został zestrzelony przez niemiecki samolot Ju-88.
O godzinie 21.15, krótko po trafieniu przez przeciwnika, samolot spadł na łąkę zwaną Hájniková nad potokiem Žarinec w pobliżu ówczesnej miejscowości Meretice na Słowacji (obecnie wieś Radatice).
Zginęła cała załoga samolotu. Wg niektórych świadków nie wszyscy zginęli z powodu wypadku lecz zastrzeleni zostali przez żołnierzy ukraińskich (UPA).

W 1946 r. Anglicy przeprowadzili ekshumację szczątków lotników, które przewiezione zostały do Pragi. Pochowano ich powtórnie na cmentarzu wojskowym Olšany, rząd B–2 nr 1-8, pośród innych grobów lotników RAF.
Nazwiska polskich lotników utrwalone zostały na tablicy pamiątkowej pomnika lotników w Runnymede, na zachód od Londynu, pośród innych 20 455 nazwisk lotników RAF poległych podczas II w.ś. Uwiecznieni są również na stronach księgi pamiątkowej poległych lotników RAF i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, znajdującej się w londyńskim kościele St. Clement.

Dla upamiętnienia tej katastrofy lotniczej, w 2000 r. w miejscowości Radatice odbyła się - z udziałem przedstawicieli ambasady polskiej i brytyjskiej na Słowacji - uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika symbolizującego bohaterską śmierć żołnierzy.

27 sierpnia 2021 roku, przy alei głównej na cmentarzu komunalnym w Świdniku poświęcono tablicę dedykowaną pamięci tego pilota, obok złożono urnę z ziemią z miejsca katastrofy. Inicjatorami upamiętnienia byli radni miejscy Kazimierz Bachanek, Kazimierz Patrzała i Stanisław Skrok oraz członkowie Klubu Seniorów Lotnictwa w Świdniku. Wsparcia udzielił burmistrz Świdnika Waldemar Jakson oraz spółki miejskie. Poświęcenia dokonał kapelan środowisk lotniczych ks. Krzysztof Czerwiński. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz oraz środowisk lotniczych z całej Polski.

opracował Piotr R. Jankowski
fotografię udostępnił: Stanisław Skrok, zdjęcie zostało zrobione na lotnisku w Świdniku, opisane jest na odwrocie "Świdnik 28 VIII 1939 r."
źródła:
Jerzy B. Cynk, Wojciech Matusiak, Polskie Siły Powietrzne w wojnie 1943-1945 tom II, s. 550
Ku czci poległych 1939-1945
Henryk Budzyński, Pamięci załogi Halifaxa MKV LL 187, w: Głos Weterana i Rezerwisty, Wydanie nr 11 (281), 2012, ss. 17 i 18
Waldemar Ireneusz Oszczęda, Radatice, pomnik załogi polskiego Halifaxa z 301 Dywizjonu RAF