Stanisław Lisik na lotnisku w Świdniku. 1939 r.

Zdjęcie zostało zrobione na lotnisku w Świdniku, opisane jest na odwrocie "Świdnik 28 VIII 1939 r.". Przedstawia pilota Stanisława Lisika, ur. w 1919 r., ucznia szkoły pilotów LOPP w Świdniku, wuja Stanisława Skroka - pierwszego burmistrza Świdnika.

Podczas II wojny światowej Stanisław Lisik w stopniu sierżanta służył w 301 dywizjonie bombowym "Ziemi Pomorskiej", latającym - z lotniska w Brindisi we Włoszech - ze zrzutami m.in. dla powstańców warszawskich.
28 XII 1944 r. 4 samoloty Liberator oraz 1 Halifax tego dywizjonu wykonały ostatnią operację z pomocą dla Polski.

Podczas operacji, o godzinie 21.15, krótko po trafieniu przez przeciwnika samolot spadł na łąkę zwaną Hájniková nad potokiem Žarinec w pobliżu ówczesnej miejscowości Meretice.
Zginęła załoga samolotu - w tym plut. Stanisław Lisik. Wg niektórych świadków nie wszyscy zginęli z powodu wypadku lecz zastrzeleni przez żołnierzy ukraińskich (UPA).

W 1946 r. Anglicy przeprowadzili ekshumację szczątków lotników, które przewiezione zostały do Pragi. Pochowano ich powtórnie na cmentarzu wojskowym Olšany, rząd B–2 nr 1-8, pośród innych grobów lotników RAF.
Nazwiska polskich lotników utrwalone zostały na tablicy pamiątkowej pomnika lotników w Runnymede, na zachód od Londynu, pośród innych 20 455 nazwisk lotników RAF poległych podczas II w.ś. Uwiecznieni są również na stronach księgi pamiątkowej poległych lotników RAF i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, znajdującej się w londyńskim kościele St. Clement.

Dla upamiętnienia tej katastrofy lotniczej, w 2000 r. w miejscowości Radatice odbyła się - z udziałem przedstawicieli ambasady polskiej i brytyjskiej na Słowacji - uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika symbolizującego bohaterską śmierć żołnierzy.

opracował Piotr R. Jankowski
fotografię udostępnił: Stanisław Skrok
źródła:
Henryk Budzyński, Pamięci załogi Halifaxa MKV LL 187, w: Głos Weterana i Rezerwisty, Wydanie nr 11 (281), 2012, ss. 17 i 18
Waldemar Ireneusz Oszczęda, Radatice, pomnik załogi polskiego Halifaxa z 301 Dywizjonu RAF