Teksty

  • 21 lipiec 1944
    Okupacja i pierwsze lata po wojnie

    Grupa żołnierzy z mełgiewskiej placówki, w drodze na koncentrację, dokąd udawała się okrężną drogą, przez las pod Franciszkowem, natknęła się na niemiecki oddział maszerujący w kierunku Lublina. W wyniku starcia obie strony poniosły straty, przy czym Niemcy zmuszeni byli zmienić kierunek marszu i wycofać się na południe.

  • Lotnisko i szkoła pilotów, Okupacja i pierwsze lata po wojnie

    Kolejny duży sukces "Świdnika na kartach historii". Wczoraj, 3 marca 2010 r., udało się wygrać aukcję na niemieckim eBay-u. Przedmiotem licytacji był album fotograficzny opisany przez wystawcę jako "Lotnisko Bydgoszcz". Istotnie, część fotografii w albumie przedstawia Bydgoszcz. Natomiast wszystkie zdjęcia dotyczące lotniska pochodzą ze Świdnika! Fotografie pochodzą z okresu 1940-1941, a ich autorem był prawdopodobnie jeden z niemieckich lotników przebywających w tym okresie w Świdniku. Teraz z niecierpliwością czekamy na przesyłkę.

  • Okupacja i pierwsze lata po wojnie

    W lipcu 1944 roku lotnisko w Świdniku zostaje zajęte przez wkraczające wojska sowieckie. Wykorzystanie lotniska przez Sowietów jest jednak tematem bardzo mało znanym, o którym posiadamy wyłącznie szczątkowe informacje.

  • Okupacja i pierwsze lata po wojnie

    Adampol to najstarsza cześć naszego miasta, przed wojną uznawana za letnisko i chętnie odwiedzana przez odpoczywających poza miastem lublinian. Do dziś zachowało się parę drewnianych rezydencji z tamtych czasów, kilka z nich zaś zniknęło z powierzchni ziemi w dramatycznych okolicznościach. O historii willi o wdzięcznej nazwie „Rozkosz” oraz losach jej lokatorów opowiedział nam Stefan Kujawski, który zamieszkał w niej z rodzicami w 1941 roku.

  • Okupacja i pierwsze lata po wojnie

    Zniszczone w kampanii wrześniowej i zajęte przez Niemców lotniska polskie zostały w niedługim czasie odbudowane i zaczęły być wykorzystywane przez Luftwaffe. 1 stycznia 1940 roku lotnisko Irena w Dęblinie stało się siedzibą dla szkoły pilotażu Flugzeugführerschule A/B 21, gdzie stacjonował pułk szkoleniowy Flieger-Ausbildungs-Regiment 21 (FAR 21). Jednym z lotnisk szkoleniowych tej jednostki było lotnisko w Świdniku.

  • Ryszard Kręglicki
    Okupacja i pierwsze lata po wojnie

    Pierwszego września 1939 roku Niemcy napadają na Polskę. Zaczęła się druga wojna światowa, a ja miesiąc wcześniej, bo 2 sierpnia 1939 roku, skończyłem siedem lat i cieszyłem się, że pójdę do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Niestety, radość przedwczesna, do szkoły nie idę, bo już drugiego lub trzeciego września na błękitnym słonecznym niebie pojawiają się niemieckie samoloty.

  • Okupacja i pierwsze lata po wojnie

    (…) Zespół „Troll” rozpoczął swą działalność w styczniu 1942 r. Pierwszą akcją było zniszczenie stacji radiowej lotniska Świdnik. Wykonał ją „Mangusto” wraz ze swoim dowódcą, zdając w ten sposób egzamin operatorski.

  • Okupacja i pierwsze lata po wojnie

    Bracia Eugeniusz i Ryszard Kręgliccy dzieciństwo spędzili na piętnastohektarowym gospodarstwie położonym niedaleko lotniska. Chętnie dzielą się wspomnieniami z tamtych lat, pełnych ciekawych, ale i dramatycznych wydarzeń. Rodzina państwa Kręglickich przeprowadziła się do Kolonii Świdnik (obecnie ul. Nadleśna) ze Świdnika Małego. Aniela i Józef mieli już dwie córki - Kazimierę i Zofię oraz trzech synów – Mieczysława, Eugeniusza i Ryszarda. Dom i budynki gospodarcze wybudowali około 1930 roku. Bracia do dziś wspominają otwarcie szkoły pilotów w czerwcu 1939 roku, bo to była wielka atrakcja nie tylko dla najmłodszych, ale i dla dorosłych z całej okolicy.